Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Studencki Festiwal przed nami!

Od 27 sierpnia do 4 września, w sześciu miastach województwa śląskiego, ze swoim programem artystycznym wystąpią zespoły, które reprezentować będą odległe zakątki świata. Do Cieszyna XXIV Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny zawita 29 sierpnia.

Festiwal zagości w Cieszynie już po raz szósty. Zespoły folklorystyczne z Bułgarii, Czech, Hiszpanii, Meksyku, Niemiec, Słowenii, Ukrainy i Polski wystąpią na płycie cieszyńskiego Rynku, gdzie nastąpi uroczyste powitania oraz prezentacja krótkich programów XXIV Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Trzy godziny później – wraz z godziną 18.00 zespoły zaprezentują się podczas galowego koncertu inaugurującego Festiwal w Teatrze im. A. Mickiewicza.

Warto podkreślić, że Studencki Festiwal to jedyna tak duża impreza folklorystyczno -kulturalną w regionie. Przedsięwzięcie nie tylko sprzyja promocji folkloru z całego świata, ale również buduje trwałe więzi między wykonawcami pochodzącymi z różnych państw.

Głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, zaś Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Teatr im. Adama Mickiewicza oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej kolejny już raz przyjęły rolę współorganizatorów koncertu cieszyńskiego.  

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, jako jedna z 300 światowych imprez folklorystycznych, od wielu lat ma stałe miejsce w kalendarzu CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działająca pod auspicjami UNESCO), ale jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie. Pierwszy festiwal został zorganizowany w 1979 roku. Od 1999 jest imprezą coroczną. Przez ponad 20 lat na scenach wielu miast zaprezentowało się ok. 230 zespołów z wielu krajów – między innymi z Indonezji, Indii, Kenii i Malezji.  

Patronat nad XXIV Międzynarodowym Studenckim Festiwalem Folklorystycznym objął Portal Śląska Cieszyńskiego ox.pl

CIESZYN:

godz. 15.00 - prezentacje zespołów na cieszyńskim rynku

godz. 18.00 - koncert galowy w teatrze połączony z uroczystą inauguracją Festiwalu  

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: