Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Strumień: zmiany w ratuszu

Remont sali sesyjnej, zakup multimedialnego wyposażenia, odnowa elewacji i wieży najstarszego ratusza na Śląsku - tak w skrócie można podsumować to, co będzie się działo w Strumieniu w ramach realizacji drugiego etapu projektu transgranicznego Budatin - Strumień.

Przyjaźń polsko-słowacka zaowocowała już powstaniem Galerii Pod Ratuszem i realizacją pierwszego etapu remontu najstarszego Ratusza na Śląsku. Teraz w ramach realizacji kolejnego wspólnego projektu z Budatinem będzie możliwe kontynuowanie prac. – W ramach tego projektu zostanie odnowiona elewacja ratusza, nową odsłonę zyska również sala sesyjna. Bardzo się cieszę, że nasz projekt został doceniony i gmina Strumień pozyskała środki na realizację tego przedsięwzięcia. Remont ratusza to wyzwanie dla budżetu gminy, dlatego cieszę się, że pozyskaliśmy te fundusze ze źródeł zewnętrznych – mówi Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia. Podobnie, jak w trakcie pierwszego etapu projekt zyskał 85% dofinansowania funduszy zewnętrznych.

Inwestycja jest już po postępowaniu przetargowym. Został wyłoniony wykonawca, który wykona wszystkie prace do końca przyszłorocznych wakacji. Wtedy najstarszy Ratusz na Śląsku pochodzący z 1628 roku, zyska nowe oblicze. Elewacja zostanie odnowiona, sala sesyjna będzie wyremontowana, zaplanowane jest też multimedialne wyposażenie, które nie tylko usprawni przebieg prac Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego, ale przede wszystkim zostanie ono wykorzystane podczas spotkań autorskich, czy wydarzeń organizowanych w Galerii pod Ratuszem.

Po stronie słowackiej zostanie zrealizowany kolejny etap modernizacji Zamku w Budatinie. Wspólnie obie gminy zrealizują również wykonanie aplikacji mobilnej, która będzie zawierać informacje nt. zabytków kultury oraz wydarzeń odbywających się u partnerów.
W ramach polsko-słowackiej współpracy 19 projektów znalazło się na liście zatwierdzonych do dofinansowania w ramach programu Interreg Polska Słowacja. Z powiatu cieszyńskiego na liście znalazły się dwa projekty – Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie we współpracy z parafią z Dolnego Kubina oraz Gminy Strumień i Województwa Żylińskiego.

Na liście z polskiej części znalazły się również gminy i miasta takie jak m.in. Rzeszów, Czarny Dunajec, Krosno, Muszyna, Nowy Targ czy Jarosław.

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją