Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji ''Zmierzch''.

Czescy strażnicy miejscy w Czeskim Cieszynie powrócili do akcji prewencyjnych związanych z widocznością pieszych i rowerzystów na drodze. Radzili, jak być widzianym, a także rozdawali odblaskowe taśmy.

- Zrobiliśmy akcję na obrzeżach miasta, gdzie nie ma oświetlenia publicznego lub ludzie idą wzdłuż drogi. W porównaniu z przeszłością sytuacja znacznie się poprawiła dzięki edukacji, prawie wszyscy napotkani piesi i rowerzyści byli wyposażeni w elementy odblaskowe, ale często nieodpowiednio umieszczone. Na przykład na paskach lub plecakach lub na boku - powiedział Petr Glaic, strażnik z miejski z Czeskiego Cieszyna.

Akcja strażników prowadzona była wspólnie z policjantami. Jedni i drudzy od kilku lat starają się edukować pieszych i rowerzystów o zagrożeniach wynikających z noszenia ciemnych ubrać po zmroku bez odblasków i braku przepisowego oświetlenia rowerowego. - Kiedy zaczynaliśmy ten program ponad pięć lat temu, niewiele osób było widocznych na poboczu drogi, uważam to za duży postęp - mówi Petr Chroboczek, dyrektor MP Český Těšín.

W ramach akcji czescy policjanci rozdawali dziesiątki taśm odblaskowych. Statystyki policyjne pokazują, że wzrastają tragiczne kolizje samochodów z pieszymi lub rowerzystami. Dwie trzecie śmiertelnych ofiar pieszych na drogach jest mniej widocznych. Źle ustawione światła samochodów również przyczyniają się do tragedii - kierowca skupia się na światłach samochodów z naprzeciwka i nie dostrzega na czas pieszych, którzy nie są odpowiednio ubrani.

Gdzie najlepiej powinien pieszy zamieścić dblask? Okazuje się, że jak najniżej - bowiem światła samochodu świecą ku dołowi i tak nasz odblask będzie widziany najszybciej. Jeśli idziemy lewą stroną drogi (zgodnie z przepisami przy braku chodnika powinniśmy iść w kierunku nadjeżdzających pojazdów), odblask dobrze umieścić na prawej nodze, ewentualnie po prawej stronie z przodu ciała. 
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją