Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości

Wystawa zatytułowana ''Polski duch wolności. Sto książek na stulecie odzyskania niepodległości'' jest kolejną propozycją Książnicy Cieszyńskiej wpisującą się w obchody Roku Niepodległości. Na otwartej 2 marca ekspozycji obejrzeć można najistotniejsze ze względu na swoją kulturotwórczą wartość dzieła, w których na przestrzeni stuleci wyrażał się duch polskiej wolności inspirujący Polaków pod zaborami do heroicznej walki o niepodległość i byt narodowy swojej Ojczyzny.

Księgi, tak drukowane jak i rękopisy zgromadzone na wystawie pochodzą z okresu od średniowiecza po rok 1918. Jak podczas zorganizowanego 2 marca wernisażu powiedział autor wystawy, dr Artur Lewandowski, ekspozycję uporządkowano tak ze względu na okresy, z których pochodzą eksponaty jak i działy tematyczne takie jak: tradycja religijna, historiografia, literatura piękna, filozofia oraz myśl społeczno-polityczna wraz z fundamentalnymi dla ustroju i funkcjonowania naszego państwa aktami prawnymi. Eksponowane księgi uzupełnia kilka reprodukcji malarstwa patriotycznego Matejki. Co na wystawie znajdziemy ciekawego?
- Na mnie największe wrażenie robią chyba pierwsze tłumaczenia Pisma Świętego. Biblia Wujka, pierwodruk z 1592 roku, pierwodruk Biblii Radziwiłowskiej – wylicza odszukane w zbiorach Książnicy, w której pracuje od niedawna, bo dopiero od grudnia zeszłego roku, dr Artur Lewandowski. Są też perełki związane z naszym regionem, jak np. przepisany, a w zasadzie ręcznie skopiowany, z zachowaniem układu i numeracji stron, przypisów przez nauczyciela z Brennej „Pan Tadeusz”.

Otwierający wystawę dyrektor Książnicy Krzysztof Szelong stwierdził, iż w połowie XIX wieku także tutaj, na Śląsku Cieszyńskim, mimo iż obszar ten już od wieków znajdował się poza granicami Polski i nie uczestniczył w tym głównym nurcie dziejów Polski w głowach i sercach chłopskich synów wtedy zaczęła się rodzić Polska. - Fenomenu tego należy szukać w literaturze, piśmiennictwie. To tam został zakodowany ten polski gen wolności przekazywany później z pokolenia na pokolenie. Tutaj Polska zaczęła się od biblioteki. Od polskiej biblioteki i od słynnej wyprawy Andrzeja Cieńciały i Pawła Stalmacha do Krakowa po polskie książki – stwierdził Szelong wyjaśniając, że to właśnie te książki, które budowały ducha polskości na Śląsku Cieszyńskim zobaczyć możemy na ekspozycji.

Wystawa potrwa do do 22 czerwca w godzinach otwarcia Książnicy, czyli od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 a w soboty w godz. 9:00-15:00.

(indi)

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-03-05 14:43:06
bronek91: Z okazji stulecia, jak chcecie być bardziej .Nowocześni i podlizać się miejscowym krytykom i innym lewusom, proponuję nabyć dzieła Maksa, Engelsa, Lenina, Adorno, Marcuse, Pollock\'a, Löwenthal\'a, Fromm\'a, Grünberg\'a i innych piewców i prekursorów roku 1968.... Tak nawiasem, obchody marca 1968 już trwają....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: