Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Steller w nowej Galerii w Muflonie w Ustroniu

Prace Pawła Stellera, wybitnego grafika rodem z Ustronia, nazywanego polskim Dürerem obejrzeć można będzie od 11 marca br. w nowo powstałej Galerii Muflon 'Sztuka dla Ciebie' w Ustroniu.

W dniu 11 marca o godz.15.30 w Hotelu Muflon w Ustroniu przy ul Sanatoryjnej 32, zapraszamy na wernisaż wystawy prac Pawła Stellera z okazji 120.rocznicy urodzin artysty. Wystawa potrwa do 20 kwietnia 2015 roku.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Burmistrza Miasta Ustronia. - Na ekspozycji zostaną zaprezentowane nagrodzone drzeworyty i akwarele w reprodukcjach, które pochodzą ze zbiorów Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic. W dniu wernisażu przewidziane są niespodzianki dla koneserów sztuki i kuratorskie oprowadzenie po wystawie przez kustosza Ewę Liszkę – kierownika Oddziału Grafiki Muzeum Historii Katowic – zapowiada Izabella Burczak z Hotelu Muflon.

Wystawę uświetni uroczyste otwarcie Galerii Muflon- Sztuka dla Ciebie. - To ważne wydarzenie w sferze kultury oraz nowe i szczególne miejsce na prezentowanie sztuki współczesnej w Ustroniu. Galeria Muflon- Sztuka dla Ciebie, jak sama nazwa wskazuje ma na celu zbliżyć wszystkich, którym sztuka leży na sercu i zechcą ją oglądać. W najbliższych planach Galerii, jest uczestniczenie w ważnych i prestiżowych przedsięwzięciach artystycznych w ramach podejmowanej współpracy z Wydziałem Artystycznym na Uniwersytecie w Ostrawie, z Galerią sztuki współczesnej BIBU z Katowic, Galerią CZAS z Będzina oraz ze wszystkimi artystami, którzy zechcą swoje prace zaprezentować w naszej w Galerii – dodaje Izabella Burczak.

Paweł Steller (1895-1974) urodził się w Hermanicach k, Ustronia, gdzie spędził swoje dzieciństwo i do którego stale powracał w swoim artystycznym życiu. Wybitny artysta, nestor śląskiej grafiki. Jego dorobek artystyczny już za życia Stellera, znany był w krajowych i światowych kręgach artystycznych. Doceniano go wielokrotnie, czego wyrazem były nagrody i wyróżnienia oraz medale, jakie otrzymywał za swoje dzieła. Jego prace były prezentowane na prestiżowych wystawach miedzy innymi w Paryżu, Padwie, Rzymie, Berlinie, Londynie, Atenach, Filadelfii, Nowym Jorku, Chicago, Ottawie. Brał czynny udział we wszystkich Wystawach Okręgowych Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach oraz w Ogólnopolskich Wystawach „Grupy Zachęta". Prasa francuska nazwała go „polskim Dürerem”, a polska „śląskim Skoczylasem”. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę ponad 10 500 prac, w tym 182 drzeworyty, ponad 1000 akwarel, setki rysunków ołówkowych i piórkowych, projektów i ilustracji do książek, kalendarzy, druków okolicznościowych.

 

Portal OX.PL objął wystawę oraz Galerię patronatem medialnym.


 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: