Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Staszkiewicz i Korcz na konwencie ruchu samorządowego

W Katowicach trwa konwent startowy Ruchu Samorządowego "Tak dla Polski", w którym uczestniczy około setka samorządowców z województwa śląskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi burmistrzowie Ustronia i Cieszyna - Przemysław Korcz i Gabriela Staszkiewicz.

Korcz wziął udział w panelu dyskusyjnym o działaniach samorządów dotyczących uchodźców z Ukrainy. - W Ustroniu, w stosunku do ogólnej liczby ludności, mamy 12 procent obywateli Ukrainy. W niektórych dolinach Ukraińcy stanowią nawet 80% populacji, 20% to Polacy. To zaczyna rodzić pewnego rodzaju frustracje, jednak od samego początku tłumaczę mieszkańcom - to jest dla nas wielka szansa na wykorzystanie potencjału tych osób, które do nas trafiają. To trzeba tłumaczyć na każdym spotkaniu - pokazywać, że miejsca w przedszkolach dla naszych dzieci są zapewnione, dla ukraińskich dzieci też - podkreślał.

Gabriela Staszkiewicz z kolei uczestniczyła w dyskusji wokół postulatów ruchu - pytana była o kwestie związane z działaniami proekologicznymi. - Przez ostatnie lata wdrożyliśmy w Cieszynie wiele działań - choćby całe środmieście zostało objęte uciepłownieniem, zmieniliśmy też w 80% sieci na nowoczesne, mniejsze i dostosowane, byśmy tych strat mieli jak najmniej. Została nam wymiana źródła, które będzie nas kosztować około 39 mln zł. W tym roku dokładnie połowę tej kwoty będą stanowić nasze opłaty emisyjne. Myślę, że w ciągu dwóch lat spokojnie moglibyśmy sfinansować wymianę źródła i poprawić stan powietrza, ale te opłaty emisyjne nie trafiają do nas z powrotem. To jeden z naszych postulatów - aby samorządy otrzmywały wpływy z tych opłat i żebyśmy mogli za te pieniądze wykonywać inwestycje, które chronią nasz klimat - zaznaczała.

Pełny zapis wideo wydarzenia można obejrzeć poniżej:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-07 19:01:15
CosaNostra: Bardzo dobrze, że Ukraińcy vel Ukrainki do nas przyjechały, spacerują z 2-3 dzieci, są bardzo grzeczni i zachowują się skromnie i cicho, nie to co ta śląska hołota.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: