Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Staromiejski Jarmark

24 lipca (sobota) w Parku Miejskim w Strumieniu o godzinie 15.00 rusza „Staromiejski Jarmark“ na którym spotkają się koronczarki, rzeźbiarze i druciarze, czyli całe słowackie rzemiosło.

„Staromiejski Jarmark“ to wspaniała okazja do poznania słowackiego rzemiosła. Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia nie tylko dzieł ludowej sztuki, ale również będą mogli dowiedzieć się bezpośrednio u źródła w jaki sposób tworzy się koronki, czy przedmioty z drutu i rzeźby.

Druciarstwo było specyficznym słowackim rzemiosłem, a słowaccy druciarze, którzy zajmowali się domową naprawą naczyń kuchennych, drutowaniem, wykonywaniem i sprzedażą wyrobów blaszanych i drucianych, przemierzyli sporą drogę. Początki tej sztuki ludowej sięgają XVIII wieku.  Drugim zajęciem Słowaków od wieków jest rzeźba w drewnie, która pozostała do dzisiaj podobnie, jak koronczarstwo i piernikarstwo. 

"Staromiejski Jarmark" to już druga impreza, która odbywa się w ramach realizowanego projektu. W planach są jeszcze cztery wydarzenia kulturalne integrujące obie strony: polską i słowacką.


(bsk)
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: