Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Stare leki do apteki

W wielu domowych szafkach nadal gromadzą się stare leki. Zdarza się, że wyrzucamy je do kosza na śmieci nie zdając sobie sprawy z tego jakie niebezpieczeństwo w nich drzemie. Warto więc uświadomić sobie, że odpadami medycznymi nie są tylko te znajdujące się w szpitalach czy przychodniach.

Apteczka domowa powinna być przez nas przeglądana regularnie. Systematyczna kontrola pozwoli nam wyeliminować przeterminowane lekarstwa, które jak wiadomo mają różne terminy ważności. Wyrzucając takie przeterminowane odpady medyczne do zwykłych śmietników sprawiamy, że mogą one szkodliwie działać i zagrażać czyjemuś życiu bądź zdrowiu. Dmuchajmy na zimne, zanim przez przypadek nasze dziecko sięgnie po kolorowe drażetki. Nie wyrzucajmy również leków do toalety. Ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie.

Przeterminowane lekarstwa po utracie daty ważności nie tracą do końca swych właściwości i nie stają się neutralnym proszkiem, czy syropem. Przeterminowane lub niepotrzebne leki, zepsute termometry, zużyte baterie są odpadami niebezpiecznymi i nie mogą trafiać na konwencjonalne wysypiska śmieci. Muszą podlegać odrębnej utylizacji.

We wszystkich cieszyńskich aptekach zostały ustawione specjalne pojemniki, do których można wrzucać lekarstwa w postaci tabletek, drażetek, ampułek, maści, proszków, syropów, kropli. Zebrane w ten sposób przeterminowane lekarstwa zostaną unieszkodliwione w sposób bezpieczny dla zdrowie. Podobne działania przeprowadzane są w innych miastach.

Mówiąc o utylizacji leków przeterminowanych trzeba pamiętać, że tym samym regułom podlegają leki, które nadal zachowują termin ważności, lecz są nikomu już niepotrzebne. Zwrot do aptek w celu ich ponownej odsprzedaży, nawet gdy opakowanie jest nienaruszone, jest niemożliwy.

- Przyznaję, że wiele niepotrzebnych medykamentów trzymam w domu z obawy, że mogą się jeszcze przydać - mówi pani Edyta – swoją apteczkę przeważnie przeglądam w momencie, kiedy ja, bądź jedno z moich dzieci się rozchoruje. Wtedy zaglądam do szafki, żeby zrobić przegląd.

bsk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: