Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stanica z Górek w telewizji

Stanica Kamińskiego z Górek Wielkich pojawi się dzisiaj (16.11.2023) w reportażu z cyklu „Całkiem niezła historia” w TVP.

W Górkach Wielkich w Gminie Brenna przy ul. Stary Dwór znajdują się zabudowania po dawnym ośrodku harcerskim, tzw.  Stanicy Kamińskiego. Nazwa wzięła się od Aleksandra Kamińskiego, który wymyślił Harcerską Szkołę Instruktorską w Górkach Wielkich, a następnie pomógł zebrać środki na jej budowę. Do prężnie działającego ośrodka jeździli harcerze z całej Polski, a Aleksander Kamiński w "Kamieniach na szaniec" opisuje początek wakacji grupy maturzystów i zarazem harcerzy – „Alka”, „Rudego” i „Zośki” w 1939 r. Ta właśnie stanica od wielu lat nie ma szczęścia, ponieważ brak jej inwestora, który uratowałby niszczejące budynki. Więcej o historii stanicy i kwestii jej odbudowy pisaliśmy w artykule: Byli harcerze, były dzieci, teraz pustka 

Póki co, obiekt nadal jednak istnieje i zaglądają do niego harcerze, co udokumentowali reporterzy TVP, którzy przygotowali na ten temat jeden z odcinków cyklu „Całkiem niezła historia”. Odbyły się wtedy na Stanicy gry z trasami: zuchową, harcerską, HS /wędrowniczą, ognisko i gra nocna - całość nagrana przez TVP3 na potrzeby reportażu.

W grach udział wzięli Zuchy/Harcerze/HSi i Wędrownicy Watry+ 1 Drużyna Wędrownicza "Połoniny" 24 JODŁA 90 DH Kora Brzozowa 33 Cieszyńska Drużyna Harcerska "Czarne Stopy" 47 Próbna Drużyna Wędrownicza "Hestia" 17 Drużyna Harcerska "Dęby" z Hufiec Ziemi Cieszyńskiej i 27 PDHS ,,TROP'' z Pszczyny.

- Zapraszamy do obejrzenia 12 min. reportażu o Stanicy i Kamyku, który powstał na podstawie wydarzeń na Stanicy Kamińskiego w Górkach Wielkich z 7/8 października – informuje Gmina Brenna.

Odcinek poświęcony stanicy można obejrzeć:

  • 16 listopada, godz. 22:55 - TVP3 Regiony (cała Polska), cykl: „Całkiem niezła historia”.
  • 26 listopada, godz. 7:26 (powtórka)

Odcinki serii są dostępne również online po emisji – na stronie https://regiony.tvp.pl/49738634/calkiem-niezla-historia

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-11-16 19:25:33
Artur_z_bažin: czekamy na serię dokumentów na temat programu "Willa+"
2023-11-17 08:52:43
Ruben: To woła o pomstę do nieba. Ten obiekt, to kawał naszej pięknej historii! Wstyd i hańba, że znajduję się w takim stanie. Tablica o A. Kamińskim to zdecydowanie za mało!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: