Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Srebrne Cieszynianki - sylwetka Jolanty Dygoś

11 listopada zostały wręczone nagrody Srebrnych Cieszynianek, którymi honoruje się osoby zasłużone dla gmin naszego powiatu. Dziś publikujemy sylwetkę kolejnej laureatki - Jolanty Dygoś, którą wyróżnił Cieszyn.

W sylwetce przygotowanej przez organizatorów czytamy:

Pani Jolanta Dygoś ur. w 1962 w Cieszynie. Ukończyła filologię polską na UJ w Krakowie, a następnie studia podyplomowe Historia i Społeczeństwo na Uś w Katowicach. Od 1990 r. pracuje w Szkole Podstawowej im. Księstwa Cieszyńskiego w Pogwizdowie jako polonistka. Od 1990 roku jest członkiem Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Oddziału Regionalnego w Cieszynie. Swoją działalność w SPCzS rozpoczęła w 1990 r. pracą przy organizacji Festiwalu Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Jest pomysłodawczynią Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, który organizuje od 1999 r. W 2008 roku założyła Stowarzyszenie Kultura na Granicy. Jest jego prezesem i dyrektorem Przeglądu. Zdobyte odznaczenia i ordery: w 2003 r. odznaka Ministra Kultury Zasłużony Działacz Kultury; w 2008 r. Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Lecha Kaczyńskiego; w 2011r. Nagroda Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury; w 2017r. Nagroda Fundacji Polcul Jerzego Bonieckiego; w 2018 r. Gloria Artis - Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przegląd Filmowy Kino na Granicy ma charakter międzynarodowy, jest oparty na idei wzajemnego poznawania kultur oraz na dialogu międzykulturowym i polega na prezentacji polskiej, czeskiej i słowackiej kinematografii. Stanowi prezentację kina polskiego w Czechach oraz czeskiego i słowackiego w Polsce. Kino na Granicy zdobyło wiele nagród: w 2008 r. Laur Studencki Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku; w latach 2009, 2010, 2011, 2013 nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe; w 2013 r. Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe; w 2018 r. nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Promocja za granicą.

Poniżej dostepny materiał filmowy poświęcony laureatce:

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-19 18:01:46
tom lem: Jolcia do COK-u, na dyrektora ma już chyba pewne. Były nieśmiało popiera a przyszła, tuli się bez opamiętania, jakby sama miała startować.
2018-11-19 18:16:11
bronek91: Gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i tak dalej trzymać! Jak widać, poloniści posiadają warunki realizacji (samorealizacji) na terenie Śląska Cieszyńskiego. Przedstawiona fotografia w pełni ukazuje, iż WSZYSCY SĄ RAZEM.
2018-11-20 07:34:17
krzysztof.mm: no jeśli JD faktycznie startuje, to życzmy jej wszyscy powodzenia - świetna kandydatka
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją