Sprawdź czy musisz płacić
Do 1 stycznia 2008 r. w Polsce obowiązywał podatek od posiadania psów. Aktualnie mówimy o opłacie. O jej wysokości, zwolnieniach i sposobie zapłaty decydują gminy. Jeśli mieszkasz w Cieszynie, jesteś właścicielem „Reksia”, Maksia”, „Azora”...opłatę za czworonoga musisz uregulować do 31 marca.
Właściciele psów mają obowiązek zgłaszać i wygłaszać psy w ewidencji psów w Urzędzie Miejskim.
Zdania na temat opłaty są podzielone, ci którzy psów nie mają uważają, że właściciele czworonogów powinni płacić, a ci co mają nie zgadzają się z tym. - Skoro płacę za psa, to może opłata powinna być nałożona również na posiadaczy kotów – mówi pan Józef z Cieszyna, który jest właścicielem yorka – Mój psiak waży tyle samo, a może i mniej. Dlaczego, więc opłaty nie uzależnia się od wielkości zwierzęcia ? Właściciele ratlerków muszą płacić tyle co właściciele dogów, czy owczarków, a różnica jest zdecydowana. Nie uważam, żeby to było sprawiedliwe.
- Opłatę wnosi się za cały rok, a kto mi zwróci pieniądze jak pies zdechnie w czerwcu, albo w lutym ? - wtóruje panu Józefowi sąsiad z bloku.
Jednak, co by się nie mówiło i nie myślało, fakt pozostaje – trzeba płacić. Ile zapłacimy w tym roku?
W przypadku osób zamieszkujących w domach jednorodzinnych opłata za posiadanie psa wynosi 40 złotych, 45 złotych jeśli mieszkamy w domach wielorodzinnych. 50 złotych zapłacimy za każdego następnego psa niezależnie od miejsca zamieszkania.
Ulgi przysługują emerytom lub rencistom, którzy nie przekroczyli 65 roku życia, a zamieszkują samotnie lub ze współmałżonkiem emerytem lub rencistą i emerytura bądź renta stanowią jedyne źródło ich przychodu. Ulgi przysługują również osobom, które do 31 marca roku podatkowego były bezrobotne, muszą jednak przedstawić stosowne zaświadczenie potwierdzające ten fakt.
Całkowicie z opłat zwolnione są osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielne gospodarstwo domowe (zwolnienie z jednego psa). Przez rok nie zapłacimy również za psa, którego zabraliśmy ze schroniska dla bezdomnych zwierząt, lub gdy utrzymujemy zwierzę w celu pilnowania gospodarstwa rolnego. Ze zwolnień w opłacie mogą korzystać również osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.
bsk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.