Spotkanie z kulturą nad Wisłą i Olzą
Jest to już drugi projekt, który powstał przy współpracy z naszym czeskim partnerem. Ideą projektu jest wzajemne poznanie się mieszkańców terenów przygranicznych oraz wzmocnienie współpracy poprzez kultywowanie i promowanie tradycji. Działania skierowane są głównie na podniesienie wiedzy o kulturze i tradycjach regionu przygranicznego oraz na upowszechnieniu wiedzy na temat Euroregionu Tesinske Slezsko – Śląsk Cieszyński.
W projekcie zaplanowano 3 główne imprezy: warsztaty wokalno-taneczne, Festiwal Filmów Czeskich oraz Noc Świętojańską.
Pierwsze działanie, a mianowicie trzydniowe warsztaty wokalno-taneczne organizowane przez Dom Dzieci i Młodzieży w Trzyńcu miały miejsce na początku maja w Chacie Hluchova w Nydku. 8 maja 25 polskich uczestników, pod fachowym okiem instruktorek, Pani Józefy Ferek oraz Pani Agnieszki Zwardoń, wyruszyło na podbój Nydka, gdzie czekała już czeska grupa. W przepięknej górskiej scenerii, pięćdziesięcioro dzieci i młodzież z Polski, jak i z Czech, miała możliwość opracowania wspólnej choreografii oraz części wokalnej. Efekt wspólnej pracy uczestnicy warsztatów zaprezentują podczas „Nocy Świętojańskiej” w Skoczowie. Poza zajęciami warsztatowymi, uczestnicy mieli okazję nawiązać znajomości podczas zabaw integracyjnych.
Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu był Festiwal Filmów Czeskich, który odbył się 30 maja w Teatrze Elektrycznym. Na rozpoczęcie uczestnicy mieli okazję posłuchać krótkiej prelekcji gościa z Republiki Czeskiej, po czym rozpoczął się seans bajek dla najmłodszych widzów. Około godziny 18.00 spotkaliśmy się z aktorką filmową i teatralną, również grająca w czeskich produkcjach, Panią Małgorzatą Pikus. Następnie nasi widzowie spędzili piątkowy wieczór oglądając czeskie filmy: „W Cieniu”, reż. David Ondříček, „Święta Czwórca”, reż. Jan Hřebejk.
Na zakończenie projektu, zaplanowaliśmy organizację imprezy plenerowej pn. „Noc Świętojańska”. Podczas imprezy zaplanowano tradycyjne „puszczanie wianków” na rzece Wiśle, występ uczestników warsztatów wokalno-tanecznych oraz pokaz laserowy. Uroku i specyficznego czaru całej inscenizacji dodadzą płonące pochodnie.
W ramach polsko-czeskiej współpracy zostanie wydana dwujęzyczna publikacja mająca na celu promowanie obu partnerów oraz podsumowanie działań projektu.
Projekt Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.
Koordynator projektu
Sylwia Pagieła
(artykuł sponsorowany)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.