Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spotkanie z Kukuczką

Najsłynniejszy polski himalaista, Jerzy Kukuczka, był bohaterem spotkania, które odbyło się 21 listopada w Istebnej. Promowano książkę "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego.

W dniu 21 listopada 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej odbyło się spotkanie autorskie z dziennikarzami Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim – autorami książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”. Na spotkaniu obecna była wdowa po himalaiście, Cecylia Kukuczka, która wspólnie z Wójtem Gminy Istebna Henrykiem Gazurkiem, dokonała uroczystego otwarcia spotkania.

- Wydarzenie odbyło się w bardzo miłej atmosferze w konwencji wywiadu z autorami książki, którzy opowiadali o szczegółach jej powstania, ale także o ciekawostkach z życia Jerzego Kukuczki. Prowadzący spotkanie Błażej [Kupski z Pyskowic, który pomógł w zorganizowaniu spotkania – przyp. red.] zadawał liczne pytania, na które w ciekawy sposób odpowiadali prelegenci. W trakcie dyskusji wyświetlano także pokaz slajdów ze zdjęciami, które znalazły się w książce oraz filmik zrealizowany w trakcie pisania książki przez D. Kortko i M. Pietraszewskiego. Podczas spotkania pytania zadawali także zebrani goście. Na końcu można było zakupić publikację i zdobyć autografy autorów i pani Cecylii. Po spotkaniu, rozmowy trwały także w kuluarach. Książkę można nabyć w księgarniach, w Empik`u, czy poprzez Internet – relacjonuje kierownik Promocji i Informacji Turystycznej Aneta Legierska.

Jak określają książkę pierwsi czytelnicy i autorzy, w przeciwieństwie do poprzednich publikacji nt. Jerzego Kukuczki książka ta jest prawdziwą biografią, a nie hagiografią i porusza nie tylko aspekty życia zawodowego, ale i prywatnego Jerzego Kukuczki w takiej postaci jak miały one miejsce naprawdę - zarówno z radosnymi jak i trudnymi wątkami.

– Publikacja ma charakter dobrego, dynamicznego reportażu, przez co bardzo dobrze się ją czyta nawet osobom, które nie znają się na specyfice świata himalaizmu. Książka liczy 400 stron. Wydana w matowej twardej okładce, przejrzysta i uzupełniona kolorowymi fotografiami, które w namacalny sposób przenoszą nas w wysokie góry. Polecana szczególnie tym, którzy na temat himalaizmu wiedzą niewiele. Nie jest wybitnie nowatorska, ale stanowi doskonałe uzupełnienie książek, które dotychczas poruszały kwestię wspinaczki i życia Człowieka, który jako drugi na świecie zdobył koronę Himalajów. Publikacja oparta na rozmowach z kolegami Jerzego Kukuczki, z żoną Cecylią i na pamiętnikach z wypraw polskiego himalaisty, może stać się doskonałym pretekstem do przeżycia „górskiej przygody” w zaciszu domowego otoczenia. To także doskonały prezent dla najbliższych. W przyszłości planowany jest przekład książki na język angielski, włoski, hiszpański, czy koreański, czego oczywiście z całego serca życzymy autorom publikacji. Niech Wielkość Jerzego Kukuczki rozsławia Polskę, Istebną i niech nie milknie w świecie! – zauważa Aneta Legierska.

red.
 

źródło: OX.PL/UG Istebna
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: