Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spotkanie z Jolantą Dygoś

Jeśli nieobce jest Ci dobre kino, przyjdź koniecznie na spotkanie z Jolantą Dygoś, która jest pomysłodawczynią i dyrektorem Przeglądu Filmowego ''Kino Na Granicy'' i od lat pracuje na rzecz rozpowszechniania kina Czechów, Słowaków, Węgrów.

Jolanta Dygoś jest polonistką, uczy w Szkole Podstawowej w Pogwizdowie. Pomysłodawczyni i dyrektorka Przeglądu Filmowego „Kino Na Granicy”. Prezes Stowarzyszenia „Kultura Na Granicy”. Została wyróżniona nagrodą Miasta Cieszyna w dziedzinie kultury.

Przegląd Filmowy "Kino Na Granicy", którego pierwsza edycja odbyła się w 1999 roku pod hasłem: „Kino czeskie lat 60”, co roku na wiosnę gromadzi miłośników dobrego kina polskiego, czeskiego, słowackiego, a także węgierskiego Pomysł zrodził się w kręgu działaczy Solidarności Polsko – Czesko - Słowackiej. Co roku w programie przeglądu znajdują się retrospektywy twórczości uznanych reżyserów oraz filmowe nowości, które w ostatnim roku zyskały uznanie krytyki i osiągnęły sukces frekwencyjny. W ramach przeglądu organizowane są również koncerty czeskich i słowackich wykonawców oraz dyskusje.

Na imprezie gościło wielu wybitnych ludzi filmu i kultury: Jiři Menze - wybitny czeski reżyser („Pociągi pod specjalnym nadzorem”), Vojtěch Jasný (m.in.„Gdy przychodzi kot”, Wszyscy dobrzy rodacy”, „Dlaczego Havel” „Gladys”), Juraj Jakubisko, pisarz Vladimir Körner, Juraja Herza („Palacz zwłok” i „Lampy naftowe” ), Jiři Svoboda (wykładowca FAMU w Pradze), Jan Hřebejka (reżyser młodego pokolenia), Jan Nowicki, Maciej Pieprzyca i wielu innych.

Kolejnym bohaterem 14. KINA NA GRANICY będzie reżyser Antoni Krauze, który już zapowiedział swoją wizytę w Cieszynie. Podczas festiwalu mają pojawić się takie jego filmy, jak: "Palec boży" (1972), "Prognoza pogody" (1982), "Czarny czwartek czy Janek Wiśniewski padł" (2011). Szczegóły 14. edycji na stronie festiwalowej KINO NA GRANICY

Spotkanie z Jolantą Dygoś
11.04.12 (środa), godz. 17.00
Dom Narodowy, Rynek 12
Organizator: Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” - tel: 33 851 25 20
www.domnarodowy.pl

Zobacz również: Jolanta Dygoś:staramy się zaskoczyć widzów

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o imprezach odbywających się w Cieszynie zapisz się na newsletter na www.cieszyn.pl

(red./ Promocja UM Cieszyn)

źródło: OX.PL/UM Cieszyn
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: