Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spotkanie z Danutą Chlupovą w ramach DKP

W środę (15.01.2020) w sali ceglanej cieszyńskiego Domu Narodowego odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Propozycji. Tym razem zaproszonym gościem była Danuta Chlupova, autorka m.in. książki zatytułowanej "Trzecia Terapia".

Danuta Chlupova to autorka książek, które często odnoszą się do problemów II wojny światowej i współczesnego postrzegania różnych kwestii związanych m.in. z rodzinami zbrodniarzy wojennych. "Trzecia Terapia", jak podkreślała autorka, jest opowieścią o winach własnych i cudzych, uzależnieniu od innych i niełatwej miłości, która może przyjść w każdym wieku. Zgodnie ze słowami Chlupovej, część miejsc i historii to fikcja literacka, jednak niektóre opowieści, miejsca i wydarzenia odpowiadają wynikom badań i rozmów autorki.

- W książkach pojawia się również Zaolzie. O ile w "Bliźnie" Zaolzie było miejscem tragicznych wydarzeń wojennych, to tutaj w tej powieści Zaolzie, a konkretnie Łomna, taka podgórska wioska w Beskidach, którą państwo zapewne znają, jest przedstawiona jako miejsce na swój sposób sielankowe, miejsce powrotu do czasów młodości i jedna z bohaterek "Trzeciej Terapii" wraca w te rodzinne strony, widzi w tym szansę na powrót do czasów, kiedy przeżywała pierwszą miłość- wyjaśniała podczas spotkania Chlupova.

W książkach autorki pojawiają się historie kilku bohaterów, którzy szukają odpowiedzi na pytanie dotyczące historii, zarówno swojej, jak i swojej rodziny. Przeszłość ma znaczenie dla teraźniejszości, jednak tylko takie, na jakie pozwolą jej bohaterowie powieści. Książki wydawane są nakładem gdańskiego wydawnictwa i trafiają do księgarń w całym kraju, w związku z czym Zaolzie trafia do domów również po drugiej stronie Polski.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: