Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spotkanie Szersznikowskie - Śląsk Cieszyński w okresie międzywojennym

W środę (31.01) na terenie Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyło się kolejne (jednak pierwsze w 2018 roku) Spotkanie Szersznikowskie. Tym razem Irena French opowiedziała o Śląsku Cieszyńskim w okresie międzywojennym.

 Chociaż temat spotkania pokrywał się tematyką wystawy, znajdującej się w Galerii Wystaw Czasowych cieszyńskiego muzeum, prelekcja odbywała się w Sali Rzymskiej, gdyż zaprezentowane zostało wiele zdjęć, które nie znalazły się na wystawie, a słuchacze zdecydowanie preferowali słuchać wykładu w pozycji siedzącej, co w Galerii nie byłoby możliwe.

Styczniowa edycja Spotkania Szersznikowskiego cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeszcze przed godziną 17 organizatorzy musieli dostawiać krzesła, gdyż sala wypełniła się po brzegi. Wiele osób zdecydowało się na udział w wydarzeniu ze względu na temat, jednak część przyszła ze względu na prowadzącą, która w Cieszynie słynie z ciekawych prelekcji.

- Śląsk Cieszyński to w rzeczywistości teren rozciągający się pomiędzy Ostravicą a Białą – rozpoczęła wykład Irena French – w okresie międzywojennym powstało tu wiele spółdzielni, zrzeszających na przykład rolników. Przykładem jest chociażby spółdzielnia w Stonawie, czy też w Boguminie. Członkiem takiej spółdzielni mógł być każdy, niezależnie od narodowości, ważne tylko, aby opłacał stawki.

Wszystkie informacje, które podawała prowadząca podparte były bogatą dokumentacją fotograficzną. W zbiorach muzeum znajdują się między innymi zdjęcia poszczególnych sklepów spółdzielczych, czy też osób przez spółdzielnię zrzeszonych. Zaprezentowane również zostały zdjęcia ze Święta Spółdzielców, które organizowane było w Karvinie. Zdjęcia dobiegają wiekiem stu lat, w związku z czym przedstawiony na nich świat wielu osobom mógł wydawać się nierzeczywisty i niezwykle ciekawy. Z pewnością dzięki takiej dokumentacji, zdecydowanie łatwiej jest zachować pamięć o historii regionu i nie tylko.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: