Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spotkanie polsko-czeskie na granicy

Granice pozostały w Unii otwarte, jednak nadal trzeba pilnować porządku i zwalczać przestępczość. Przedstawiciele polskiej Straży Granicznej, Policji i Służby Celnej oraz czeskiej Policji i Służby Celnej spotkali się 3 marca w miejscowości Kocobędz, by podsumować pracę na wspólnej placówce granicznej.

- Pełnienie w Kocobędzu wspólnych, całodobowych dyżurów przez przedstawicieli polskich i czeskich służb rozpoczęło się 1 stycznia 2008 roku, zaraz po przyłączeniu Polski i Czech do Strefy Schengen. Zniesienie kontroli na wspólnej granicy i wynikające z tego zagrożenia, spowodowały bowiem konieczność podjęcia wspólnych działań służb obu państw w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenach przygranicznych - informuje rzecznik Sląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Początkowo w ramach wspólnej placówki funkcjonowały dwie służby: polska Straż Graniczna i czeska Policja. Później dołączyły kolejne. Obecnie obsadę placówki w Chotěbuzie stanowią funkcjonariusze pięciu służb: Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Izby Celnej w Katowicach, Dyrekcji Policji Województwa Północnomorawskiego w Ostravie i Dyrekcji Celnej w Ostrawie.

Zgodnie z podpisanym na szczeblu rządowym porozumieniem, do głównych zadań wspólnej placówki należy, m.in.: gromadzenie i wymiana informacji, zwalczanie przestępczości na terenach przygranicznych, udział w koordynacji działań związanych z poszukiwaniem osób i rzeczy,  pośredniczenie i udzielanie pomocy w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy organami obu państw.

Kocobędz, albo czeski Chotěbuz to wieś, która znajdowała się w latach 1974-1997 w granicach administracyjnych Czeskiego Cieszyna. Przejście graniczne Cieszyn-Boguszowice-Chotěbuz było do 21 grudnia 2007  - kiedy to zostało zlikwidowane na mocy Układu z Schengen- największym przejściem granicznym pomiędzy Polską i Republiką Czeską.

 


Pokaż Kocobędz na większej mapie

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: