Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spotkania Szersznikowskie

21 stycznia 1814 roku, rażony apopleksją, odszedł nagle Leopold Jan Sersznik. Przedwczesna śmierć sprawiła, iż nie doczekał dnia swego wielkiego triumfu. Chociaż umierał jako człowiek wielkich zasług - na polu nauki, edukacji i spraw publicznych, był przez długi czas, tak za życia, jak i po śmierci, postacią przez rodaków niedocenioną. Tymczasem dzieło, jakie po sobie zostawił było imponujące.

Szersznik był założycielem najstarszego w tej części Europy muzeum publicznego, olśniewającej publicznej biblioteki (której kształtu miał mu pozazdrościć sam Jerzy Ossoliński, twórca Ossolineum), a także uchodzącego za wzorowy parku i ogrodu botanicznego (słynna i podziwiana wówczas cieszyńska Arkadia). Był przy tym cenionym badaczem przyrody, historykiem i budowniczym, mającym na swoim koncie niezliczoną ilość dokonań na polu nauki. Jednak to, co po sobie pozostawił, to coś więcej niźli tylko samo dziedzictwo materialne – rzędy posadzonych drzew i wytyczonych alejek, odbudowane i wyremontowane budynki, stosy ksiąg, urządzeń naukowych i przeróżnych pamiątek.

Równie cennym, a może i cenniejszym dziedzictwem stała się duchowa spuścizna, którą przekazał mieszkańcom Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego. W trakcie trwającej niemal 40 lat pracy w miejscowym gimnazjum wychował on bowiem całe pokolenia mieszkańców miasta i regionu, przekazując im swoją pasję, wiedzę oraz wiarę w Boga, naukę i postęp. To jego uczniowie mieli przez najbliższe pół wieku torować drogę Cieszyna do nowoczesnej Europy.

Szersznik zmarł niemal w przededniu momentu, gdy jego pełna poświęcenia praca pedagogiczna zaczęła przynosić oczekiwane owoce. Jeszcze w tym samym roku burmistrzem Cieszyna został jeden z wychowanków – Alois Kaufmann. Miał on pełnić tę funkcję przez kolejne 33 lata, zostawiając po sobie nie tylko pamięć rzetelnego urzędnika, ale też zasłużonego badacza, autora „Kroniki miasta Cieszyna” imponującego (niemal 2000-stronicowego!) dzieła, zawierającego m.in. odpisy niezachowanych dziś, a ważnych dla poznania historii stolicy księstwa cieszyńskiego, archiwaliów. W rok później zaś z Pragi nadejść miała wiadomość, iż jeden z najzdolniejszych wychowanków Szersznika Jan Józef Bożek (syn młynarza z Bierów koło Jasienicy) zdołał skonstruować rzecz wówczas w świecie niesłychaną – wóz poruszany parą. On też w dwa lata później zbudował łódź z silnikiem parowym, zapisując się w annałach jako jeden z najsłynniejszych wynalazców swoich czasów.

W tymże 1817 roku studia teologiczne w Ołomuńcu rozpoczynał także jeden z młodszych uczniów ks. Szersznika – Józef Alojzy Pukalski, który miał w przyszłości zostać biskupem tarnowskim. Funkcję tę pełnił przez ponad 30 lat, stając się jedną z najważniejszych osobistości zaboru austriackiego, duchownym bezwzględnie oddanym cesarzowi i papieżowi, a przy tym wzorowym kapłanem oraz administratorem, pełnym troski o swoich diecezjan, jak i (co było wówczas ewenementem) wychodźców oraz zagraniczne misje. Te trzy życiorysy osób bezgranicznie oddanych nauce, Bogu oraz społeczeństwu, w sposób symboliczny odzwierciedlają ideały i główne dziedziny zainteresowania osoby, która odcisnęła na nich swój znaczący ślad.

28 stycznia o godzinie 17.00 Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na wykład inaugurujący kolejny sezon „Spotkań Szersznikowskich”, przybliżających mieszkańcom naszego regionu skarby historii oraz kultury materialnej i duchowej Śląska Cieszyńskiego. Tym razem bohaterem spotkania będzie prawdopodobnie jeden z największych, a może i największy z Cieszyniaków, sam patron „Spotkań” i założyciel Muzeum w Cieszynie – ks. Leopold Jan Szersznik. Wykład pt. „Pomnik trwalszy niż ze spiżu. Duchowa spuścizna księdza Szersznika i dzieła jego wychowanków: w 200. rocznicę wynalazku wozu poruszanego parą” wygłosi Wojciech Grajewski.

 

red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: