Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sport w sztuce

Kolejna wystawa czasowa, jaką można zobaczyć w Muzeum Zbiory Marii Skalickiej w Ustroniu, filii Muzeum Ustrońskiego, jest bardzo ciekawa. Rzadko bowiem mamy okazję oglądać sport w sztuce. Tymczasem taki właśnie temat nosi nowa wystawa, którą oglądać można na ustrońskich Brzegach.

Ekspozycja „SPORT w SZTUCE: PLAKAT * MALARSTWO * GRAFIKA * RZEŹBA” przyjechała do Ustronia ze zbiorów Muzeum Historii Katowic, z Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera z którym Muzeum Marii Skalickiej regularnie współpracuje.

- Ewa Liszka z Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic przygotowuje ekspozycję, a my zajmujemy się jej zainstalowaniem w naszym Muzeum, promocją, zorganizowaniem wernisażu – wyjaśnia zasady współpracy obu placówek muzealnych Irena Maliborska prowadząca Muzeum Zbiory Marii Skalickiej dodając, że jest to kolejna tak wspólnie przygotowana wystawa, a poprzednią była wystawa prac Pawła Stellera.

- Artyści rzadko czynią sport głównym motywem swej twórczości, dlatego każda prezentacja odzwierciedlająca inspiracje sztuki tematami związanymi ze sportem jest godna polecenia ze względu na różnorodność i technik, i form. Zazwyczaj sport w sztuce kojarzy nam się z plakatami zapowiadającymi jakieś wydarzenie sportowe lub rzeźbą w postaci statuetki jako honorowym trofeum. Są to jednak niepowtarzalne dzieła, niejednokrotnie wykonane przez wybitnych artystów – mają swoją historię i swoich zwycięzców. Trzon wystawy stanowią pełne dynamiki i ekspresji grafiki Mariana Maliny, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykonane w różnych technikach graficznych od drzeworytu po techniki metalowe - mówiła podczas wernisażu, jaki zorganizowano 10 maja, kurator wystawy, Ewa Liszka z Oddziału Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic. 

Wystawę oglądać można w ustrońskim Muzeum Zbiory Marii Skalickiej do sierpnia. Muzeum czynne w godzinach 11.00 - 16.00. Można wcześniej upewnić się telefonicznie: (033) 858 78 44.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: