Sporo środków na przyrodę
Projekt Strategii Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030) został właśnie wybrany do dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Role lidera pełni Aglomeracja Beskidzka (pełna nazwa: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego AGLOMERACJA BESKIDZKA z siedzibą w Bielsku-Białej).
Projekt zakłada, że ciągu najbliższych lat na ternie całej Aglomeracji zrealizowane zostaną działania czynnej ochrony przyrody w kilkunastu lokalizacjach na terenie całej Aglomeracji Beskidzkiej (m.in. w Cieszynie, Goleszowie, Hażlachu, Skoczowie, Jaworzu), powstaną nowe obszary chronione, na kilkudziesięciu hektarach usunięte zostaną rośliny inwazyjne (przede wszystkim barszcz Sosnowskiego), zrealizowane zostaną działania edukacji przyrodniczej dla ok. 50 tys. mieszkańców Aglomeracji i turystów w różnych formach, w tym edukacyjne warsztaty terenowe, przyrodnicze pikniki rodzinne, questing oraz wydawnictwa i multimedia.
W ramach projektu zakłada się rozszerzenie niektórych obszarów chronionych oraz utworzenie nowych (głównie użytków ekologicznych). Szczegółowe lokalizacje obejmą m.in.:
- Nowoprojektowane użytki ekologiczne w gminie Hażlach,
- Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Jaworze”,
- Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Kaplicówka” w Skoczowie wraz z nowoprojektowanym stanowiskiem dokumentacyjnym na jego terenie,
W ramach działań edukacyjnych zwiększających świadomość ekologiczną społeczeństwa, zaplanowano wsparcie oferty programowej ośrodków edukacji ekologicznej objętych współpracą w projekcie, m.in. z terenu Śląska Cieszyńskiego:
- Dom Przyrodnika w Hażlachu,
- Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu,
- Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie,
- Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle.
Działania w Goleszowie
Dwa z działań programu realizowane będą na terenie Gminy Goleszów, gdzie w ramach projektu powstaną nowe elementy zielonej infrastruktury wraz z elementami małej architektury, stworzone zostaną nowe ścieżki i miejsca odpoczynku, a także podjęte będą działania związane z usuwaniem inwazyjnych gatunków obcych w tym zagrażającemu zdrowiu barszczu Sosnowskiego. W sumie na ten cel gmina Goleszów otrzymała ponad 1,75 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Elementy zielonej infrastruktury w formie parków kieszonkowych powstaną w trzech lokalizacjach na terenie gminy Goleszów. Tereny te zostaną wzbogacone nasadzeniem roślinności rodzimej (drzewa, byliny), utworzone zostaną rabaty, budki lęgowe, domki dla owadów i jeży, ule pokazowe oraz elementy edukacyjne (tablice). W ramach projektu zakupione i zamontowane zostaną także elementy małej architektury, wykonane zostaną nowe ścieżki i miejsca odpoczynku. Z kolei w ramach usuwania inwazyjnych gatunków obcych na terenie gminy Goleszów przewiduje się przede wszystkim działania związane z usuwaniem Barszczu Sosnowskiego.
- Realizacja projektu zakładać będzie m.in. zakrojone na szeroką skalę nowe nasadzenia roślinności rodzimej co stanowi kontynuację naszych dotychczasowych działań związanych z ochroną przyrody na terenie gminy Goleszów. Wraz z podpisaniem umowy podane zostaną szczegółowe lokalizacje, w których powstaną parki kieszonkowe oraz nowe ścieżki i elementy małej architektury. Już teraz mogę potwierdzić, iż działania związane z usuwaniem Barszczu Sosnowskiego prowadzone będą na terenie całej gminy Goleszów, a jedna z lokalizacji to teren sąsiadujący z jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzięgielowie - komentuje Sylwia Cieślar - Wójt Gminy Goleszów.
Działania w Skoczowie
Jak informują skoczowskie władze, w ramach projektu gmina Skoczów podejmie działania czynnej ochrony przyrody na obszarze Zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Kaplicówka”. W planach jest utworzenie nowego stanowiska dokumentacyjnego (odkrywka po wybudowaniu kamienia wapiennego z pozostałością cennych siedlisk roślin skalnych). Aby uporządkować ruch turystyczny na obszarze zespołu, powstaną ścieżki edukacyjne wraz z tablicami informacyjnymi i elementami małej architektury. Wykorzystane zostaną już istniejące ścieżki, używane przez spacerowiczów. Zostaną przeprowadzone nasadzenia odpowiednio dobranych gatunków rodzimych roślin, a porastające część ternu inwazyjne gatunki obce (tzw. IGO) zostaną usunięte. W realizację projektu włączy się również Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie, które stworzy własną kampanię informacyjno-edukacyjną oraz zorganizuje różnego rodzaju warsztaty edukacyjne, spacery przyrodnicze i gry terenowe, dotyczące bioróżnorodności i rodzimych gatunków fauny i flory.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.