Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spichlerz ozdobą Górek Wielkich

Jeszcze w tym tygodniu planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą remontu dawnego spichlerza u Kossaków w Górkach Wielkich. Starostwo Powiatowe w Cieszynie rozstrzygnęło przetarg, który składał się z pięciu części.

- Mamy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby ruszyła rewitalizacja. Umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana w najbliższy czwartek. - powiedziała Sylwia Pieczonka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Pod koniec 2025 roku w dawnym spichlerzu ma zostać uruchomione Centrum Edukacyjno-Kulturalne u Kossaków. Powstaną tam dwie sale konferencyjne i kawiarnia. Zostanie odtworzona historyczna gorzelnia dworska. Do Centrum planuje się także włączyć stary dwór Kossaków oraz domek ogrodnika - siedzibę Muzeum Zofii Kossak.

Na remont powiat cieszyński otrzymał 13 mln złotych z programu rządowego Polski Ład.

Pierwszy z pięciu rozstrzygniętych przetargów dotyczył wyboru wykonawcy rewitalizacji. Wpłynęło sześć ofert. Kwoty wahały się od 9,8 mln zł do 16 mln zł. Wybór padł na ofertę firmy z Bielska-Białej, która złożyła najniższą propozycję.

Wykonawca będzie miał na wywiązanie się z zadania 25 miesięcy od dnia podpisania umowy ze starostwem.

Od 2022 roku powiat cieszyński jest właścicielem domu, w którym pisarka Zofia Kossak mieszkała po powrocie z emigracji , centrum kultury w przedwojennym dworze tej familii, a także ponad 300-letniego spichlerza w Górkach Wielkich. W formie darowizny przekazała je Fundacja im. Zofii Kossak.

W tym miesiącu mija 100 lat od momentu kiedy Zofia Kossak zamieszkała w Górkach Wielkich.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: