Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Spacer szlakiem cieszyńskich kobiet

W sobotę (14.04) w Cieszynie obył się spacer szlakiem cieszyńskich kobiet, który poprowadziła lokalna historyk - Władysława Magiera. Osoby zainteresowane zgłębianiem historii pań z regionu spotkały się o godzinie 15 pod pomnikiem ślązaczki, aby następnie zwiedzić wystawę na cieszyńskim zamku i od uliczki cieszyńskich kobiet zacząć zwiedzać miasto.

- Śladów pracy i działalności kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest bardzo wiele. W wielu przypadkach jest to zasługa braku analfabetyzmu w regionie. Od wieków i dziewczynki i chłopcy uczęszczali do szkół, w związku z czym otrzymywali odpowiednie wykształcenie. Kobiety na Śląsku Cieszyńskim już w XIX wieku były współwłaścicielkami majątków, co w innych rejonach kraju się nie zdarzało. Gdy została utworzona Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, w jej skład weszły również kobiety, na 6 mężczyzn w Radzie zasiadała jedna kobieta – tłumaczyła w czasie trwania wydarzenia Władysława Magiera.

W czasie zwiedzania wystawy, znajdującej się na cieszyńskim zamku zostały przybliżone sylwetki niektórych kobiet, zasłużonych dla regionu. Duże zainteresowanie wzbudziła między innymi postać Niny Górniak, która urodziła się w Sibicy (aktualnie dzielnica Czeskiego Cieszyna) a następnie dała się poznać w Paryżu, gdzie jej projektami odzieży zainteresowała się między innymi firma Chanel. Niestety, jej historia zakończyła się tragicznie, gdyż w wieku 24 lat zginęła w zbombardowanym pociągu.

Z wystawy uczestniczy spaceru skierowali się na pobliską uliczkę cieszyńskich kobiet, gdzie została przybliżona idea jej powstania oraz trudy z tym związane. Następnie przewodniczka poprowadziła grupę w zaułki Cieszyna, gdzie słuchacze mogli na własne oczy zobaczyć miejsca, w których kobiety zasłużone dla regionu mieszkały, bądź pracowały. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-16 21:12:34
bronek91: Pomysł z upamiętnieniem pań działających na rzecz regionu, świadomie czy nieświadomie- nie wnikam, jest godny pochwały. Natomiast dyskusyjne są tezy przedstawiające te kobiety jako likwidatorki analfabetyzmu a możliwość bycia w XIX wieku współwłaścicielką majątku, wynikała z zapisami wprowadzonego na sporej części ziem polskich Kodeksu Cywilnego Napoleona, który nawiązując do rzymskiej tradycji prawnej odbierał kobietom posiadane prawa. W kwestii praw kobiet, Kodeks Napoleona na ziemiach polskich pełnił rolę wsteczną o czym w ogóle się nie mówi.... W końcu zawsze postępowa Francja.... <br /><br />Co do walki z analfabetyzmem, jako pierwsze państwo w Europie z problemem uporała się Szwecja przez wzgląd na działania związków wyznaniowych. To związki wyznaniowe a nie kobiety podjęły walkę z analfabetyzmem i to w zbożnym celu. To Talmud jako pierwszy nakazywał naukę pisania i czytania. Natomiast kobiety jako nauczycielki to raczej zjawisko społeczne zdeterminowane, gdzie występuje nadreprezentacja kobiet, najczęściej, może pomyśleć o jakimś parytecie???? <br /><br />Przedstawianie tematu tylko przez pryzmat kobiet, bez zakotwiczenia w historii, realiach epoki, pomijanie roli mężczyzn, związków wyznaniowych to czysty przykład manipulacji rodem krytyka.... <br /><br />PS Dobrze, iż redakcja ox przypomniała, bronek się musi przejść i zlustrować wszystkie prezentowanie postacie kobiet. Ciekawi mnie, czy w sylwetkach nie występuje nadreprezentacja danego nurtu ideowego.... Warte zastanowienia jest również, czy jakaś kobieta ważna dla regionu nie została pominięta.....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: