Spacer szlakiem cieszyńskich kobiet
- Śladów pracy i działalności kobiet na Śląsku Cieszyńskim jest bardzo wiele. W wielu przypadkach jest to zasługa braku analfabetyzmu w regionie. Od wieków i dziewczynki i chłopcy uczęszczali do szkół, w związku z czym otrzymywali odpowiednie wykształcenie. Kobiety na Śląsku Cieszyńskim już w XIX wieku były współwłaścicielkami majątków, co w innych rejonach kraju się nie zdarzało. Gdy została utworzona Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, w jej skład weszły również kobiety, na 6 mężczyzn w Radzie zasiadała jedna kobieta – tłumaczyła w czasie trwania wydarzenia Władysława Magiera.
W czasie zwiedzania wystawy, znajdującej się na cieszyńskim zamku zostały przybliżone sylwetki niektórych kobiet, zasłużonych dla regionu. Duże zainteresowanie wzbudziła między innymi postać Niny Górniak, która urodziła się w Sibicy (aktualnie dzielnica Czeskiego Cieszyna) a następnie dała się poznać w Paryżu, gdzie jej projektami odzieży zainteresowała się między innymi firma Chanel. Niestety, jej historia zakończyła się tragicznie, gdyż w wieku 24 lat zginęła w zbombardowanym pociągu.
Z wystawy uczestniczy spaceru skierowali się na pobliską uliczkę cieszyńskich kobiet, gdzie została przybliżona idea jej powstania oraz trudy z tym związane. Następnie przewodniczka poprowadziła grupę w zaułki Cieszyna, gdzie słuchacze mogli na własne oczy zobaczyć miejsca, w których kobiety zasłużone dla regionu mieszkały, bądź pracowały.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.