Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

SP4 nie zostanie zamknięta?

„Wycofujemy się z planów zamknięcia Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie” - taką informację przekazała w czwartek (23.05) na konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Spotkania, protesty i długie, burzliwe dyskusje. Kiedy tylko pojawiła się informacja o planowanej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie rozpętała się burza. Rodzice uczniów oraz nauczyciele postanowili zawalczyć o tę placówkę. „Nie zamykamy bo się nie zgadzamy” - takie hasło i wiele innych pojawiało się na każdym spotkaniu w sprawie likwidacji w którym brali udział przedstawiciele miasta, na czele z Burmistrz Gabrielą Staszkiewicz.

Temat planowanej likwidacji SP4 wzbudził wiele emocji i pchnął władze Cieszyna do organizacji cyklu spotkań na temat sieci szkół podstawowych znajdujących się na terenie miasta. Na pierwszym spotkaniu Gabriela Staszkiewicz podkreślała, iż Cieszyn ma za dużą bazę, a zbyt mało uczniów. Wiceburmistrz Krzysztof Kasztura wielokrotnie przedstawiał radnym, nauczycielom, dyrektorom szkół i rodzicom uczniów wskaźniki demograficzne oraz organizacyjne przemawiające za likwidacją SP4. Wychodzi nam, że w roku szkolnym 2020-2021 po odejściu klas gimnazjalnych będziemy mieli wolnych ponad 20 sal lekcyjnych we wszystkich szkołach podstawowych w Cieszynie więc trzeba podjąć decyzję co dalej z tą nadwyżką sal zrobić – przyznał Kasztura w rozmowie z OX.PL podczas spotkania w Ratuszu na początku marca br.

Na temat oświaty odbyło się jeszcze kilka spotkań i debat. Radni zwiedzali placówki, a temat likwidacji SP4 ucichł. W czwartek (23.05) na konferencji prasowej Burmistrz Staszkiewicz poinformowała dziennikarzy o wycofaniu się z decyzji zamknięcia Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie. Jestem po rozmowie z dyrektorem SP4 i dyrektorem LO im. Kopernika. Rozpatrują teraz moją propozycję, by wspomóc przez najbliższe kilka lat Kopernika – chodzi o przekazanie części pomieszczeń. Myślę, że gdybyśmy od razu porozmawiali w ten sposób to dużo wcześniej doszlibyśmy do porozumienia. Nie chcieliśmy prześladować szkoły. Szukaliśmy jedynie rozwiązania, aby oświata nie kosztowała miasta tyle ile kosztuje. Ja byłam otwarta na rozmowy od samego początku. Pracujemy nad rozwiązaniami. Pojawiły się bardzo fajne pomysły co do zagospodarowania wolnych pomieszczeń w inny sposób również w SP1 i SP5. Wszyscy są otwarci na dyskusje – tłumaczyła, ale nie zdradzała szczegółów Staszkiewicz.

 

MSZ

 

Pisaliśmy:

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-25 17:57:35
rainman: Hmmm, czy mi się wydaje czy miałem taki sam pomysł, który tutaj opisywałem ;-) Ale nawet jeśli to moje wypowiedzi były inspiracją do uratowania SP4 takim a nie innym sposobem to tym bardziej jest mi z tym dobrze ;-) Chcę jednak wyraźnie zaznaczyć, że to zamieszanie, które zostało rozkręcone odnośnie SP4, te nerwy nauczycieli, rodziców i uczniów - nie rozejdzie się tak łatwo po kościach. Kombinować jak uratować szkołę trzeba było od razu a nie - w blasku fleszy - teraz bohatersko zgłaszać najprostsze z rozwiązań. Ostatnie wydarzenia - np. to związane z zamordowaniem jednego z uczniów przez drugiego - dobitnie świadczą o tym, że takie szkoły jak SP4 to skarb i pozwalają wychować w rozsądnym otoczeniu nowe pokolenia. Każdy pomysł, aby zlikwidować taką placówkę - był po prostu pomysłem chorym. Ja osobiście - o tym cyrku z SP4 - nie zapomnę.
2019-05-26 09:27:36
jo_je_stela: Redakcja chyba w zbyt jasnym świetle pokazuje władze miasta! Nieładnie! Spotkania to zasługa Pani Wowrzeczki, która zorganizowała profesjonalną debatę wszystkich stron w KP, to również zasługa rodziców, którzy do dziś walczą o sprawiedliwe traktowanie i przedstawiają fakty a nie tabelki, w których dane są przez Ratusz co chwilę zmieniane. Realizacja z góry założonych scenariuszy, od początku wyglądała podejrzanie i ciężko było władzom miasta obronić swoje argumenty. Taka jest prawda. Trzeba pamiętać, że chwilowe zawieszenie tematu na wieszak nie kończy sprawy. Liczę na rzetelne, profesjonalne, niezależne analizy, które nie będą uwzględniały lokalnych sympatii, tylko pokażą prawdziwy obraz edukacji w Cieszynie, tak aby wszystkie dzieci uczyły się w dobrych warunkach, z właściwymi pedagogami, aby ich dzieciństwo nie było uzależnione tylko od układów panujących w Cieszynie.
2019-05-28 22:44:46
doler: A tam słupki, tabelki sraty pierdaty. No przecież to widać na codzień w latach 90 bylo w szkolach na jednym roku po 5 klas teraz max dwie. Kiedyś klasy miały po 32 uczniów teraz 20-22. Wiec argumenty rodziców z sp 4 sa słabe. Szkoły maja obecnie z 50 % obłozenia wiec wcześniej czy później trzeba bedzie szkoły pozamykac i tyle. Czy w sektorze prywatnym czy państwowym powinna być ta sama zasada zatrudnienia, masz wiedzę jesteś wartościowy pracujesz i dobrze zarabiasz. A obecnie wielkie larmo robia nauczyciele bo chcą pracy, podwyżek itd...a co soba reprezentuja...niestety coraz gorszy poziom nauczania. Wiec za te 2 larlta powinno sie zrobić czystki, zlikwidować niepotrzebne szkoly których w centrum jest za dużo i zostawić najlepszych nauczycieli.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: