Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Solarisem na gaz do Jaworza

Tylko jedna firma złożyła ofertę w przetargu na dostawę 26 autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) dla bielskiego PKS, który należy do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego. Z nowoczesnych pojazdów mają korzystać m.in. mieszkańcy Jaworza i Jasienicy.

Firma Solaris Bus & Coach złożyła ofertę w przetargu, który ogłoszono w maju. Producent zaoferował autobusy za cenę brutto w wysokości 32,07 mln zł. Zadeklarował, że pierwszych 13 pojazdów dotrze do Bielska-Białej w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy, a pozostałe - pół roku później. Bielski przewoźnik poinformował, że bezpośrednio przed otwarciem ofert podana została maksymalna kwota, jaką skłonny jest przeznaczyć na zamówienie. To 32,6 mln zł.

 PKS chce zakupić autobusy o długości 12 m. W pojazdach zainstalowany zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Swobodni e będą z nich mogli korzystać niepełnosprawni. 70 proc. kwoty na projekt, czyli ok. 22,6 mln zł, będzie pochodzić z funduszy UE.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny powstał, by organizować publiczny transport pasażerski w powiecie bielskim – w gminach Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice. Ma 100 proc. udziałów w PKS Bielsko-Biała, który dysponuje obecnie ok. 80 autobusami.

CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych. Według ekspertów wymiana taboru zasilanego olejem napędowym na jego rzecz pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc. oraz przyczyniających się do powstawania smogu pyłów PM do 99 proc. Silniki zasilane CNG pracują także ciszej niż „diesle”.

Do końca roku w Bielsku-Białej powstanie stacja paliw CNG.

 

anszaf

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-12 20:42:46
john: A Cieszynioki dalej maja komunikację rodem z Pakistanu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: