Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

SOiZ wiedza w praktyce, czyli pierwszy wyjazd do Grecji

Na tą chwilę czekali nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie. - Wyprawa do Grecji była ogromnym przeżyciem, ale i sporą dawką wiedzy - mówi Anna Chamot wicedyrektor SOiZ wspominając pierwszy wyjazd uczestników w ramach projektu ''Youth for toruism tourism for youth''.

Wyjazd dla wszystkich uczestników "Youth for toruism tourism for youth" był nie tylko wspaniałą przygodą, ale stworzył uczniom technikum obsługi turystycznej możliwość wykorzystania w praktyce wiedzy teoretycznej zawartej w programie nauczania, a także wyposażył wszystkich w niezwykle cenne umiejętności, była to też okazja sprawdzenia się w roli przyszłych przewodników, pilotów, pracowników biur podróży, rezydentów. Doświadczenia zdobyte podczas tej podróży z pewnością zwiększą szansę młodzieży na przyszłą pracę.

- Był to pierwszy wyjazd, a zarazem spotkanie zapoznawcze wszystkich uczestników projektu czyli szkół z Austrii, Włoch, Hiszpanii, Polski i Grecji
– wyjaśnia Natalia Piekarek koordynator projektu - Podczas pobytu w Trikali uczniowie SOiZ mieli okazję podzielić się swoją wiedzą zdobytą na zajęciach z przedmiotów zawodowych i wziąć udział w study tour przygotowanym przez młodzież grecką. Każdy z krajów partnerskich promował przy okazji swój region i jego atrakcje turystyczne.

Wszyscy uczestnicy projektu brali udział w międzynarodowych warsztatach. - W czasie pobytu pracowaliśmy również nad kodeksem oraz słownikiem turystycznym, który zostanie wydany po zakończeniu wszystkich spotkań – dodaje Natalia Piekarek – powstaną również oferty turystyczne przygotowane przez młodzież, promujące dany region.

Warto podkreślić, że celem projektu jest między innymi spojrzenie na turystykę przez pryzmat młodzieży i jej potrzeb.

- W Grecji poznaliśmy także wyniki sondaży przeprowadzone przez młodzież każdego państwa na ulicach miast. Pytania dotyczyły wiedzy ogólnej oraz skojarzeń związanych z Grecją. Wyniki nie były zaskakujące, najczęściej Grecja kojarzy się Europejczykom z plażami, wyspami, ale także z kryzysem, który naświetlany jest przez media. Przebywając w Grecji nie zauważyliśmy pesymistycznych nastrojów. Restauracje i kluby nawet w ciągu tygodnia tętniły życiem, a sami Grecy chętnie pytali nas czy ich „wielki kryzys” jest zauważalny. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że nie wpłynął on na ich „południowe” podejście do życia – wspomina Anna Chamot.

Program Comenius to również wyzwanie dla nauczycieli. - Koordynowanie projektu z pięcioma państwami nie należy do łatwych zadań.  Dla opiekunów polskiej grupy (wicedyrektor Anny Chamot, Natalii Piekarek i Leszka Lipsy) była to lekcja uczenia się kompromisów i negocjacji. Zderzenie włoskiej i hiszpańskiej mentalności z austriacką i polską organizacją uświadomiło nam, że chociaż żyjemy w zjednoczonej Europie jesteśmy inni. Spotkania takie na pewno stają się okazją, żeby lepiej się poznać i zrozumieć – podkreśla Barbara Glet dyrektor  Szkoły Organizacji i zarządzania w Cieszynie.

 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: