Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

SMS z COK przyniósł Osobowość Roku Pani Dyrektor? AKTUALIZACJA

Cieszyn żyje rewelacjami ostatnich dni. Otóż, jak twierdzi jeden z lokalnych portali, plebiscyt na Osobowość Roku organizowany przez regionalną codzienną gazetę Dyrektor Cieszyńskiego Ośrodka Kultury w Cieszynie wygrała dzięki sms-om wysłanym ze służbowych komórek należących do COK Dom Narodowy. Czekamy na wyjaśnienie w tej sprawie.

W lutym odbyła się huczna gala, podczas której wręczono tytuły Osobowości Roku zwycięzcom z całego Ślaska. W kategorii kultura w powiecie cieszyńskim nagrodę tę otrzymała Monika Sikora-Monkiewicz, dyrektorka COK „Dom Narodowy”. W stronę prężnie działającej Pani dyrektor posypały się gratulacje i powinszowania. Sama zainteresowana na swoim facebooku zamieściła wpis - Raz jeszcze, wszystkim z całego serca dziękuję za to, że mogę być Osobowością Roku 2017 w kategorii Kultura powiatu cieszyńskiego. ❤-  pisała Monika Sikora-Monkiewicz na swoim profilu facebookowym. Teraz jednak Cieszyn huczy o tym, że wygrana nie była do końca zasługą ogromnej popularności, a nie wszystkie  smsy zostały wysłane przez fanów Pani Moniki, część z nich przesłali pracownicy COK, ze służbowych telefonów. Koszt jedngo sms to 2,46 zł.

Wysyłamy pytania o te sprawę do Burmistrza Miasta Cieszyna oraz Pani Dyrektor COK Dom Narodowy.

O sprawie będziemy informować.

AKTUALIZACJA 11.00

Publikujemy oświadczenie Pani Moniki-Sikory Monkiewicz w tej sprawie:

"Szanowni Państwo. Aktualnie przebywam na urlopie z rodziną, ale czuję się zmuszona wydać oficjalne oświadczenie. Informuję, iż treści podawane przez anonimową osobę ( fikcyjne konto na FB - osoba taka nie istnieje) są w bardzo nieładny sposób zmanipulowane i nierzetelne, a temat mocno naciągany na kompromitację mojej osoby przez osoby nieprzychylne.

Podawane rewelacje publikowane są bez konsultacji z naszą instytucją, bez konfrontacji z faktami. Istotnie, potwierdzam, iż z kilku telefonów ( nie dwóch - jak się donosi ) pracowników zostały wysłane smsy w plebiscycie, natomiast pracownicy ponieśli już konsekwencje służbowe oraz finansowe z tego powodu. Budżet COKu nie został uszczuplony, podatnicy nie przyczynili się do wygranej i nie sądzę, że należałoby to rozstrząsać w podobny sposób. Po wnikliwej analizie sprawy dotyczącej wysyłania smsów z telefonów służbowych pracowników COKu informuję, iż żaden z pracowników nie miał złych zamiarów, wszyscy działali dobrowolnie, w dobrej wierze oraz intencji, dbając o najlepsze imię oraz wizerunek naszej instytucji.

Nie potwierdzam ilości wysyłanych smsów (jest znacznie przesadzona), potwierdzam natomiast sam fakt, czego absolutnie nie pochwalam. Jestem prawnie zobowiązana do ochrony danych osobowych pracowników. Nadmieniam, iż osoby, które dopuściły się wysłania smsów czuły się zdeterminowane po krążącej w trakcie głosowania negatywnej kampanii oraz wiadomości rozsyłanej przez byłego pracownika COKu o treści: "Witam, jak wiecie odeszłam z pracy w Cok, dziś byłam się pożegnać z ciastem, po 10latach nawet nie usłyszałam słowa dziękuję, szefowa Monika ani się nie pokazała wiedząc że przyjdę... Startuje ona w plebiscycie osobowość roku-kultura, uważam że nie zasługuje ani w calu na ten tytuł. Proszę jeśli możecie wyślijcie sms na Jole Dygoś,byleby nie wygrała Monika. sms na 72355 treść KD.137 podajcie dalej jeśli tylko możecie DZIĘKUJĘ!!!!" (W tym czasie byłam na cotygodniowej radzie budowy w Domu Narodowym) Oficjalnie podczas głosowania była prowadzona kampania przeciwko mojej osobie. Docierały do naszej instytucji informacje o tym, iż nie jest ono fair, na co również mamy dowody. Doniesiono nam od samego źródła, iż ze środków publicznych wspierano innych kandydatów w plebiscycie, co można bardzo łatwo zweryfikować. Jestem pewna, że intencje pracowników COKu były dobre, ukierunkowane na promocję Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

Tytuł Osbowość Roku, to nie ja, ale instytucja oraz wszyscy stojący za nią wspaniali ludzie, którzy każdego dnia ciężko pracują nad jej rozwojem oraz rozwojem cieszyńskiej kultury. Jako dyrektor instytucji oświadczam, iż istotnie, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, za co z całego serca oficjalnie przepraszam. Dołożę wszelkich starań, aby podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. Istotniejszym w tym wypadku jest fakt, iż sprawa nosi znamiona przestępstwa. Podjęliśmy już kroki w celu jej wyjaśnienia, na pewno skierujemy ją do odpowiednich organów. Sprawa jest bardzo delikatna w szczególności w zakresie danych osobowych, do których ochrony jestem prawnie zobowiązana.

Uważam, iż tematem zdecydowanie ciekawszym dla Państwa i godnym medialnego upublicznienia jest chociażby ilość środków finansowych, jakie pozyskujemy dla rozwoju naszej instytucji, które można liczyć w milionach. Działalność kulturalna stale wspierana jest środkami ministerialnymi oraz unijnymi, wkładamy w nią całe nasze serce, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepszą ofertę. Pomimo remontu obiektu w naszych zajęciach popołudniowych brało udział ponad 600 stałych uczestników, zorganizowaliśmy dziesiątki koncertów oraz imprez - pracując w kilkanaście osób - w niełatwych warunkach, w trzech biurach zastępczych. Myślę, że wykonujemy kawał dobrej roboty dla Cieszyna i wielka szkoda, że tematy sensacyjne biorą górę. Remont Domu Narodowego dobiega końca, już jest piękny, o czym i Państwo niebawem będą mogli się przekonać. Zapraszamy na nasz letni festiwal Wakacyjne Kadry i Dźwięki, który odbywa się nieodpłatnie w każdy wakacyjny piątek i sobotę. Z wyrazami szacunku. Monika Sikora Monkiewicz"

 

red.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

28
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-27 10:51:41
ferdek: Naiwniacy.... Osobowości mi straszne a słoma z butow
2018-07-27 13:24:31
GusGus: Ciekawe czy Pani Dyrektor potrąci z wypłaty pracownikom za wysyłanie prywatnych, płatnych sms-ów.
2018-07-27 15:45:44
krzysztof.mm: już z samego infantylnie żałosnego tłumaczenia tej pani wynika, że zarzuty stawiane pracownikom COK są prawdziwe - wydaje się w tejs sytuacji oczywiste, że Monika Sikora-Monkiewicz powinna zostać w trybie natychmiastowym, d y s c y p l i n a r n i e zwolniona z COK - jeśli nie wprost za marnotrawstwo publicznych środków, to za brak nadzoru je umożliwiający i dalej, oczywiście pada pytanie - kto tę pchłę-szachrajkę wybrał i z jakiego klucza?... +++ siłą rzeczy przypomina się niedawna historia zatrudnionej przez skoczowskiego burmistrza d o j n e j z m i a n y zaraz po wyborach szefowej jednej z agend miejskich, która wkrótce po rozpoczęciu pracy zwinęła miejską kasę, auto, laptop, telefon - i zniknęła...
2018-07-27 16:18:56
altacet: Nie przesadzajcie z tą prężną działalnością COK, który jest tylko dla wybranych.Pozbyto się Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Towarzystwa Radiestetów itp.Dobrze,że w Cieszynie są instytucje /biblioteka,Ksiąznica/ przyjazne seniorom,gdzie można wysłuchać ciekawych prelekcji.
2018-07-27 16:40:52
bartoo: Swój żenujący poziom ta Pani już pokazała podczas ubiegłorocznego ŚTB tym jak potraktowała dzieci występujące na rynku i ich rodziców.
2018-07-27 20:56:07
bronek91: Jak widać, w Ministerstwie Śledzia i Wódki jest gorąco. Jak mondrość ludowo godo, kaj Diaboł ni może, tam babe pośle, z szacunkiem dla wszystkich Pań i wobec osób czujące się za Panie. Istna bizantyjska intryga, a tyle niejasności jest w samej treści artykułu, aż nie wiadomo od czego rozpocząć. Jak widać, całe to środowisko jest upaprane walką o stołki i podzielone na koterie. Zatem rzeczywistość typowego samorządu Śląska Cieszyńskiego w XXI wieku, w czasach sukcesywnego introdukowania pluriakcjonariatu na naszym terenie. Brak powołania się na wiarygodne dowody, opieranie się o informacje "bo fama tak głosi", brak powołania się na konkretny lokalny portal. Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż jakoś podejrzanie portal ox dąży do wyjaśnienia sprawy i nawet poczynił kroki w tym kierunku. W innych sytuacjach warsztat nie jest aż tak bardzo bogaty i szkoda. Co wynika z treści? Typowa, za przeproszeniem babska pyskówka nie wiadomo do końca o co, niczym nastolatki w średniej szkole np. o tytuł miss klasy. Słowo przeciw słowu, brak przedstawienia konkretnych dowodów, spora część środowiska związanego z daną instytucją zamieszana w sprawę i tylko poczekać aż każdy na każdego zacznie sypać o ile już to nie nastąpiło. Jednak osobiście sądzę, iż wyjściem z twarzą byłoby oddanie otrzymanych honorów do czasu rozpatrzenia sprawy, pytanie kto jest właściwy do rozpatrzenia, z oświadczeniem, iż czyni się to tylko dla dobra wizerunku instytucji lub jakieś dobrowolne zawieszenie w wykonywaniu obowiązków do czasu wyjaśnienia sprawy. Pytanie czy o to tylko właśnie nie chodzi oponentowi a swołocz czy opinia publiczna nie odebrałyby takiego zachowania jako przyznanie się do winy.... Zatem impas będzie trwać..... A babskie sprawy będzie ktoś musiał rozwiązać najlepiej aby zadowolić wszystkich...... I tak każda ze stron w efekcie będzie wściekła, jak to zwykle bywa....
2018-07-27 21:09:38
bronek91: No i oczywiście, czego jeszcze zabrakło w treści? Bezpośredniego odwołania się do RODO;D:D:D Dawniej powoływało się na tajemnicę spowiedzi, służbową, zawodową, etykę itd. Dziś te wszystkie określenia zastąpiło RODO, a fakt jest taki, iż prawie każdy się powołuje a mało kiery czytoł i wiy o co tam chodzi;D:D:D
2018-07-28 08:19:10
GusGus: Sprawa jak widzę się rozwija. W Wyborczej już jest artykuł na ten temat. O tyle jest ciekawy, że podaje fajne informacje. Na laureatkę oddano 1300 głosów z tych lewych sms-ów od pracowników ze służbowych telefonów było 700! No chyba zwyciężczyni powinna zrezygnować z wygranej w jednej sekundzie bez słowa zastanowienia. Skandalem jest też to, że na te sms-y pracownicy wydali ze służbowych pieniędzy prawie dwa tysiące złotych!
2018-07-28 09:12:21
krzysztof.mm: "Silna, uparta i konsekwentna w dążeniu do wyznaczonych celów. W ludziach ceni szczerość i pozytywną energię. Unika wampirów energetycznych, których natychmiast rozpoznaje. O sobie mówi: szalona, zwariowana i bardzo towarzyska - taki opis Moniki Sikory-Monkiewicz znajduje się na stronie internetowej kulinarnego show." +++ nie napisała, że jest oszustką - no ale w zasadzie trudno się dziwić... +++ dla Cieszyna na pewno lepiej by było, gdyby odeszła natychmiast z COk i wróciła skąd przyszła, na przykład do Ustki albo do klepania kotletów
2018-07-28 10:31:58
krzysztof.mm: cieszyński burmistrz póki co milczy, prawdopodobnie dlatego, że pogrążony w modlitwach za grzesznicę - poczekamy aż się pomodli i zleci kompleksową kontrolę nie tylko wszystkich wydatków COK za kadencji MSM, ale całej jej działalności - no i oczywiście powiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w podlegającej mu jednostce organizacyjnej
2018-07-28 10:35:27
krzysztof.mm: na marginesie, ta historia pokazuje niebywały wręcz tupet, bezczelność i pewność siebie w traktowaniu publicznej instytucji jak prywatnego folwarku - obawiam się, że COK nie jest pod tym względem wyjątkiem, a trwająca od niemal trzech lat inwazja pisiaków na wszelkie możliwe do zajęcia stołki jedynie pogłębia ten proceder
2018-07-28 10:43:06
trophynat: Sam kiedyś doświadczyłem bezwzględnego wyrachowania tej pani. Znając kulisy awansu spodziewałem się takiego finału. Kwestią było tylko, kiedy? Szmyrus zawsze zostanie szmyrusem.
2018-07-28 12:12:35
koleś: Niestety Pan burmistrz nic z tym nie zrobi, bo to koleżanka jego żony a wiadomo bugermajster się boi własnej żony. Niestety tam jest wiele przekrętów w tej firmie, pożal się boże pani dyrektor wydawała kase na prawo i lewo, śmiejąc się przy tym z burmistrza, ale tak to już jest, jak bezrobotna de fakto osoba i bez doświadczenia ( niespełna 5 lat pracy przed objęciem funkcji dyrektora) dostaje takie stanowisko. Ta pani nie umie rozróżnić ustawy od rozporządzenia.
2018-07-28 13:07:09
tajemnica poliszynela: Ludzie! Podniecamy się kilkusetzłotowym przekrętem Pani M. pod auspicjami aktualnej władzy. Owszem, powinna natychmiast pożegnać się ze stanowiskiem. I to jest poza dyskusją i żenującymi tłumaczeniami. Mnie ciekawi dlaczego dopiero teraz chcemy przyglądać się wydawaniu publicznych środków na tzw. kulturę? Bo zrobiła się aferka? Tak? To dlaczego od kilkudziesięciu lat pies z kulawą nogą nie spojrzał na ręce na przykład dyrektorowi cieszyńskiego Teatru (budynku raczej, bo zespołu to się nie doczekamy, tak, jak nie możemy się doczekać występów Sceny Polskiej czeskocieszyńskiego teatru)?! Czy może przez te jakieś 30 lat dyrektorowania p. Łyżbicki zrobił coś wyjątkowego dla miasta? Czy też może ogranicza się do administrowania i organizowania tzw. chałtur (nie mam nic przeciwko chałturom, widz płaci, widz ogląda. Kto obejrzał ostatnio coś wartościowego w naszym teatrze?). Nie chcę już wspominać o cenach biletów, bo to jest totalne nieporozumienie. I najważniejsza sprawa - od ilu to już lat dyrektor nie jest w stanie zapewnić choćby części środków na remont generalny? Dyrektorowanie polega także na sprawnym pozyskiwaniu sponsorów, nie tylko na cichutkim administrowaniu (kasa leci) i oczekiwaniu na złoty deszcz z Ministerstwa Kultury. Bijmy się we własne piersi za grzech zaniedbania i nie reagujmy po fakcie. Zapobiegajmy tak, jak tylko możemy!
2018-07-28 13:22:57
bronek91: W takiej sytuacji wyjście wydaje się być jedno.... Pytanie, czy zadziała zasada ręka rękę.... ale już chyba wody brakło... Gdy wina okaże się oczywista, nastąpić może efekt domina. Kwestia, czy ktoś ma na tyle silną osobowość i charakter żeby za sobą nie pociągnąć innych.... Najczęściej, jak podaje nawet Biblia, zwykły upór przepoczwarza się w głupotę.... Natomiast postawa Burmistrza, naprawdę staje się coraz bardziej podejrzana....W tej sytuacji działanie powinno być zdecydowane a tu nikt nie daje znaku życia.... Czyżby w Ministerstwie Śledzia i Wódki były gorące konsultacje, nowe podziały wpływów i tworzenie poszczególnych instrukcji dla usłużnych lokalnych mediów przez odpowiednio dobranych rzeczników... No przeca nie wiadomo, co jeszcze może wyjść... W końcu bydom obchody 100 lat niepodległości a takie warto wpisać do CV czy wyborczego dossie.... Szkoda tracić taką okazję... Co ciekawe, nikt nie zwrócił uwagi, dlaczego sprawa wyciekła dopiero teraz....
2018-07-29 11:21:44
pavcio: czyzby cieszynska zmowa milczenia zastraszana ukladem spod znaku katolickiego zachariasza na poczatek kampanii samorzadowej nabrala odwagi ? tajemnica poliszynela ze 'osobowosc roku' w swoim dossier ma niejeden przekret \pozdrowienia dla pracownikow cieszynskich marketów budowlanych\ 'osobowosc roku' za miejskie srodki nie pierwszy raz sobie pomaga, warto o to zapytac bylego restauratora z domu narodowego z ktorym owa pani przegrala sprawe w sadzie pracy jako mloda nieopowiedzialna studentka zeby po kilku latach juz jako pani dyrektor ciagac szanowanego cieszyniaka po sadach za nieswoje. burmistrz przemilczy bo sekretem tez nie jest ze 'osobowoscc roku;' jest protegowana polityka=salamandry, a z partia rzadzaca sie nie zadziera bo pensyja samorzadowca smaczniejsza niz nauczycielska. dziwi ze pani dyrektor najlepszego cieszynskiego LO na to wszystko pozwolila
2018-07-29 11:42:53
bronek91: Pytanie jakie relacje łączą bohaterów tego artykułu z POPiSowym orłem czy bielikiem z Pierśca. Miejmy tylko nadzieję, iż szeryf czyt. dzielnicowy czy sołtys, zgodnie z zasadą "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie" tym razem starannie obserwują zaścianek, czy gniozdo i nie dopuszczą do zmiany lokalizacji chluby tej miejscowości. Jak ktoś słusznie zauważył, Zachariasz po hebrajsku oznacza Jahwe Pamięta.... Nikt nie ucieknie od odpowiedzialności, nie pomoże nawet cenzura na ox, który jest tak poprawny politycznie, iż cenzuruje nawet cytaty z BiP:)
2018-07-29 12:16:58
bronek91: A teraz morał całej tej opowieści.... Slawetna reforma samorządowa rządów Tadeusza Mazowieckiego, rzekoma chluba początków III RP i widoczny znak zerwania z PRL, jak widać odniosła inny skutek od rzekomo zakładanego... Samorządowcy przez prawie 30 lat stworzyli odrębną klasę, która powoli, wedle wskazówek Trockiego czy Milovana Djilasa przekształca się w hermetyczną kastę. Samorządowcy często stają się marionetkami większych rybek czy miejscowych lobby od biznesu na rodzinie skończywszy. Z reguły nie posiadają jakiejkolwiek wizji rozwoju danej jednostki samorządu a administrację uznają za sedno i esencję pracy samorządowca... Jako, iż samorząd działa w oparciu o rozproszenie a oczy całego społeczeństwa patrzą na ręce Warszawki, w samorządzie stosunkowo łatwiej i bez-konsekwentnie uzyskuje się swobodę w dysponowaniu publicznymi środkami. W końcu rozliczamy się w liczbach a za tymi, podobnie jak za kartami, nie zawsze kryje się to, co twierdzimy.... Zmiana personalna w radach czy na stanowisku wójta/burmistrza/prezydenta niewiele zmienia, system pozostaje... Natomiast kampanie wyborcze już nawet nie nawiązują do merytoryki, opierają tylko na emocjach.... Zatem nie dziwmy się iż potem pojawiają się Panie/Panowie/Obojniacy uciekający ze służbowym laptopem czy innym sprzętem oraz kasą, dochodzi do różnego rodzaju nieformalnych mariaży kleru różnych wyznań i proweniencji z personami piastującymi władzę świecką zarówno w sensie przenośnym jak i fizycznym, a także niektóre stanowiska obejmują protegowani, partnerzy biznesowi, seksualni czy innego typu, którzy np. specjalizują się w gałowaniu lodów, klepaniu kotletów czy innego rodzaju usługach.... Oto rzeczywistość III RP czy PRL BIS gdzie funkcje partyjne pokrywają się coraz częściej z piastowaniem odpowiednich funkcji w organach władzy.... Myślę, iż miejscowe samorządy jeszcze nie raz sprezentują nam podobnego typu rozrywkę i nawet nie trzeja oglądać kabaretu....
2018-07-29 15:42:06
GusGus: Sprawa jest bulwersująca. Załóżmy , że Pani Dyrektor nie wiedziała o inicjatywie pracowników ( moim zdaniem niemożliwe). W takim przypadku powinna zawiadomić niezwłocznie prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa kradzieży środków publicznych na sporą kwotę i powinna zwolnić dyscyplinarnie osoby które tego się dopuściły. Jeśli tego nie zrobiła, to sama wypada słabo jako dyrektor i ratusz powinien się zastanowić nad utrzymaniem jej na stanowisku. Możliwość druga, że osoby zrobiły to za wiedzą i zgodą przełożonej. No to wtedy do zwolnienia dyscyplinarnego jest sama Pani Dyrektor. A tutaj jak na razie nic takiego się nie stało. Dlaczego?
2018-07-29 15:47:47
GusGus: Istotne też jest to, ze pracownicy robili to jak rozumiem w godzinach pracy. Więc oni nie tylko wydali na swoje prywatne cele publiczne środki, ale też zamiast wykonywać swoje obowiązki pracownicze, spędzali czas na wysyłaniu tych zgłoszeń. No spróbujcie wysłać 700 SMS-ów. 15 min. to to nie jest:-) A tu jeszcze było jak czytam jakieś zamawianie e-wydania czasopisma.
2018-07-30 18:55:46
krzysztof.mm: "Dom Narodowy zakupił właśnie w trakcie głosowania niespełna 700 numerów e-wydania czasopisma. Większość głosów z COK została wysłana z dwóch służbowych telefonów kończących się numerami 353 i 354"
2018-07-30 18:56:25
krzysztof.mm: Na stronie BIP : Monika Sikora Monkiewicz, Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy", Rynek 12, 43 - 400 Cieszyn, kom. 668 860 353, e-mail: m.monkiewicz@domnarodowy.pl
2018-07-30 18:57:23
krzysztof.mm: tamże: Dział Organizowania Działalności Kulturalnej, Agnieszka Pawlitko, kom.668 860 354
2018-07-30 18:59:56
krzysztof.mm: i jeszcze jeden numer: Przewodnicząca Rady Miejskiej: Gabriela Staszkiewicz tel.: (33) 4794 310
2018-07-30 19:01:02
krzysztof.mm: i jeszcze jeden...: Burmistrz Miasta Cieszyna mgr Ryszard Macura Kontakt: I piętro, pokój nr 111 Przyjmowanie stron w sprawach skarg i wniosków w każdy wtorek od godziny 12:00 do godz. 16:00. Ważne, aby zadzwonić i umówić się wcześniej w sekretariacie: 33 4794 300
2018-07-30 20:08:58
bronek91: Ciekawe, jak w takiej sytuacji zachowaliby się tak pompatycznie czczeni i stawiani za wzór przez PiS tak zwani żołnierze wyklęci??? Danuta Siedzikówna znana jako Inka, w wieku lat 18, krótko przed śmiercią napisała "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba". Ciekawe czy kompetentni ludzie mają tyle odwagi co ona, czy tylko wycierają sobie jej nazwiskiem usta? Czas pokarze i ucieka coraz to większymi krokami... Jezus powiedział "Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny" a nawet więcej, zastało napisane "Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł". Kto szuka ten znajdzie a kołaczącemu otworzą. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbierają winogrona z cierni albo figi z ostu? Zaprawdę powiadam wam, poznanie ich po owocach.
2018-07-30 21:54:28
knefel: ja-sioKrzysio przenajświętszy pocisz, pocisz a efektów żadnych. Najlepsze jest to że w Cieszynie nawet prawa wyborczego nie masz. Biedaku informacje podajesz a sam z tego nieskorzystasz.
2018-07-31 08:11:46
GusGus: ,, 2018-07-30 18:56:25 krzysztof.mm: Na stronie BIP : Monika Sikora Monkiewicz, Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy", Rynek 12, 43 - 400 Cieszyn, kom. 668 860 353, e-mail: m.monkiewicz@domnarodowy.pl'' No coraz lepiej:-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: