Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Smog a zdrowie i bezpieczeństwo pożarowe - spotkanie

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, Ustroński Alarm Smogowy oraz Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zapraszają wszystkich mieszkańców Ustronia oraz osoby zainteresowane tematyką nie tylko ekologiczną, ale również zdrowotną, a także kwestiami bezpieczeństwa na spotkanie zatytułowane: Smog a zdrowie i bezpieczeństwo pożarowe. Spotkanie z ekspertami'', które odbędzie się w środę 7 lutego o godzinie 17:00 na terenie ustrońskiego muzeum.

Ulica Hutnicza 3, czyli siedziba Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego już w najbliższą środę (07.02) stanie się miejscem spotkania z ekspertami a także dyskusji, w jaki sposób smog wpływa na nasze zdrowie a także na bezpieczeństwo. W czasie trwania wydarzenia przewidziane są prelekcje specjalistów, przerwa kawowa a także czas na dyskusję oraz pytania do zaproszonych specjalistów.

W czasie trwania wydarzenia przewidziane jest między innymi spotkanie z lekarzem pediatrą, który opowie od zdrowiu dzieci, które już od momentu poczęcia są narażone na kontakt ze smogiem, kardiolog opowie w jaki sposób smog wpływa na nasz układ sercowo-naczyniowy oraz w jaki sposób niwelować ryzyko wystąpienia chorób związanych ze złą jakością powietrza, a mistrz kominiarski opowie, w jaki sposób palić w domowych piecach, aby nie tylko nie zanieczyszczać powietrza, ale również unikać zagrożeń związanych z nadmiernym wydzielaniem dymu w procesie spalania, czy też z zatkanymi przewodami kominowymi.

Szczegółowy plan spotkania:

17.00-17.20  lek. med.,  pediatra Jadwiga Dzielska - "Wpływ smogu na zdrowie ustrońskich dzieci".

Zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie już od momentu poczęcia, a następnie przez cały okres dzięcięcy, powodując m.in. większą ilość zachorowań na astmę dziecięcą, nawracające choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz wiele innych. O wpływie smogu na zdrowie dzieci oraz swoich obserwacjach z Ustronia opowie nasza ustrońska pediatra.

17.20-17.30 - dyskusja, przerwa kawowa

17.30 -17.50 -  prof. dr hab. n. med., kardiolog Paweł Buszman - "Wpływ smogu na układ sercowo-naczyniowy".

Od około 15 lat opublikowano już wiele badań na temat wpływu zapylenia powietrza drobnymi cząsteczkami na powstawanie chorób układu krążenia, choroby wieńcowej, rozsianej miażdżycy, zawału serca i udarów. Okazało się, że im większe jest zapylenie, tym większe jest ryzyko wystąpienia ostrego incydentu sercowo-naczyniowego. O swoich obserwacjach z Ustronia opowie kardiolog z Polsko-Amerykańckich Klinik Serca.

17.50-18.00 - dyskusja, przerwa kawowa

18.00-18.20 - Mistrz kominiarski Paweł Waszek - "Jak palić właściwie w domowych instalacjach grzewczych? Jak zadbać o bezpieczeństwo pożarowe w naszych domach?"

Czy potrafimy dobrze rozpalać w piecu lub kotle. Jak ograniczyć dymienie, a jak zwiększyć efektywność kotła i procesu spalania? Jaki wpływ na stan naszych przewodów kominowych ma spalanie śmieci i mułu - o tym wszystkim opowie ustroński kominiarz.

 

JŚ/ mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: