Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śmieciowe dylematy gmin

Na najbliższej sesji cieszyńscy radni zajmować się będą wzorem deklaracji do umów śmieciowych. Chodzi o formularze, które rozsyłane będą do mieszkańców gminy.
Kiedy większość gmin w powiecie zakończyła już odbiór druków od mieszkańców, w których deklarują liczbę osób zamieszkujących posesje, Cieszyn dopiero uchwalać będzie wzór tych deklaracji. Długo czekaliśmy na publikację tzw. uchwał śmieciowych w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, teraz mam nadzieję, że z radą dokonamy ostatnich poprawek w pakiecie tych uchwał. - tłumaczy drugi zastępca burmistrza Cieszyna – Adam Swakoń. W czwartek radni mają zdecydować ostatecznie jak wyglądać będą deklaracje. Jak zapewnia Swakoń, jeśli tylko zostanie uchwała przegłosowana, a następnie ukaże się ona w Dzienniku Urzędowym, zostanie ona niezwłocznie wydrukowana. Jak dodaje zastępca burmistrza – deklaracje niezwłocznie mają trafić do mieszkańców.
 
Dlaczego Cieszyn z opóźnieniem przystępuje do zbierania danych od mieszkańców? Chcieliśmy się dopasować do ostatnich poprawek senatu do ustawy śmieciowej, pojawiła się również kwestia zaokrąglania kwoty opłaty, były pewne wskazania regionalnej Izby Obrachunkowe j- dodaje pierwszy zastępca burmistrza, Jan Matuszek. Każda gmina bazuje na tych samych wytycznych, ale wzór deklaracji ustala sama.
 
Zanim jednak nowy system odbioru wejdzie w życie, mieszkańcy powinni pamiętać o wypowiedzeniu umowy firmie, która obecnie odbiera im śmieci. Choć część z tych przedsiębiorców informuje, że sama anuluje umowy z dniem 1 lipca, to jednak warto wypełnić wzór wypowiedzenia, aby po tym okresie nie płacić podwójnie za odpady.
 
Wzór takiego wypowiedzenia znajdziecie pod TYM linkiem.
 
Umowy zazwyczaj mają zapisane trzymiesięczny okres wypowiedzenia, dlatego też warto takie pismo skierować do firmy do końca marca – podkreśla Swakoń.
 
 
 
 
System ma się bilansować, gmina na śmieciach nie może ani zarabiać ani dokładać do ich wywozu – podkreśla Swakoń. Choć w Cieszynie, podobnie jak i w innych gminach, ustalono stawki za wywóz śmieci, to realne koszty poznamy dopiero, po rozstrzygnięciu przetargów na firmy, które się tym będą zajmowały. Zakładane w tej chwili stawki to, za odbiór śmieci niesegregowanych 18.60 zł i za śmieci segregowane 8.30 zł. To miesięczna opłata od jednej osoby.
 
Stawki od mieszkańca, który segregować nie chce, są wyższe. Problem jednak w tym, że o ile w domach prywatnych, łatwo sprawdzić czy śmieci są segregowane czy nie, to w blokach tego już się nie da rady zrobić. Nikt tego jeszcze nie ćwiczył i niestety, możemy tutaj mówić o odpowiedzialności zbiorowej. – dodaje Jan Matuszek.
 
 
 
Może się więc zdarzyć, że cały blok poniesie wyższe koszty, bo któryś z mieszkańców segregować nie ma zamiaru. Innym problemem jest to, że wiele mieszkań, szczególne w ścisłym centrum miasta ma problemy z lokalizacją koszy na odpady. O ile, często na korytarzach, stoją upchane pojemniki na odpady mieszane, to już nie ma tam miejsca na kolejne kubły na plastik, szkło czy papier.
Jak mówi Elżbieta Domagała prezes Zarządu Budynków Miejskich w Cieszynie, często po prostu nie ma fizycznie możliwości, by ustawić takie pojemniki.
 
 
Ustawa w tej kwestii nie wprowadza żadnych wyjątków. Śmieci mają być segregowane, w przeciwnym wypadku opłata jest większa.
 
Najbliższe miesiące pokażą jak gminy przygotowały się do rewolucyjnej ustawy śmieciowej. Tak na prawdę jednak, czy i jak system funkcjonuje, przekonamy się po 1 lipca. Wówczas dowiemy się też, czy rewolucja w śmieciach, przy okazji, nie odbije się rewolucją w naszym portfelu.
 
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: