Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śluby poza USC. Będzie łatwiej, ale i drożej

Decydując się na ślub, zazwyczaj chcemy, by był to wyjątkowy dzień. I by odbył się w wyjątkowym miejscu. Osoby biorące tylko ślub cywilny nie zdają sobie sprawy, ze nie są skazani na salę ślubów, czy pokój w gminnym urzędzie stanu cywilnego. Ślub można wziąć ''pod chmurką'' obecnie w wyjątkowych okolicznościach i za darmo, ale w nowym roku prawo ma się zmienić. Będzie łatwiej, ale i drożej.

Wg danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Polsce, poza urzędem stanu cywilnego, rocznie udziela się około 2 tysięcy ślubów - głównie w szpitalach i więzieniach. W innych okolicznościach, urzędnicy rzadko kiedy wychodzą poza mury urzędu stanu cywilnego. Ma się to zmienić. A jak obecnie wygląda sytuacja w naszym powiecie?

 

W której gminie najwięcej ślubów?

W której gminie zawarto w 2013 roku najwięcej małżeństw? Pod tym względem Cieszyn wyprzedza inne gminy powiatu. - W 2013r. sporządzono 228 aktów małżeństwa. Zawarcie małżeństwa w 116 przypadkach miało formę cywilną – informuje nas Artur Lorek z USC Cieszyn.

Dla porównania w Brennej ogółem zawarto 77 związków małżeńskich , w Goleszowie 55, w Hażlachu 49, w Strumieniu 20, w Ustroniu 66, w Wiśle 101, w Zebrzydowicach 77. Sporo ślubów udzielono też w Istebnej  - 141,  w Skoczowie 136.

 

Na Równicy, w domu, pod chmurką…

Obecnie nie istnieje już przymus zawarcia kontraktu cywilnego w związku z zawieraniem małżeństwa sakramentalnego, narzucony jeszcze za czasów PRL. Innymi słowy, ślub kościelny udzielany w świątyni przez księdza jest honorowany przez państwo na równi z tym udzielonym w Urzędzie. Często jednak nie możemy lub nie chcemy brać „ślubu kościelnego” a jedynie „ślub cywilny”. Takich ślubów też jest sporo – przykładowo na 228 małżeństw w Cieszynie nieco ponad połowa to były „śluby cywilne”.

Niewielu przyszłych małżonków zdaje sobie sprawę z tego, że można wziąć poza Urzędem Stanu Cywilnego. Jak na razie jest to darmowe, choć przewidziane teoretycznie tylko dla wyjątkowych sytuacji, jak ograniczenie wolności jednego z przyszłych małżonków, problemy ze zdrowiem itp. Czy często korzystamy z tej opcji? Niezbyt, w Wiśle jeden, Brennej były dwa takie małżeństwa, w Goleszowie trzy: - Poza lokalem USC w 2013 r. udzielono 3 śluby, wszystkie odbyły się w plenerze, bez dodatkowych opłat – podaje Joanna Pilch Kierownik USC w Goleszowie.

W stolicy powiatu ślubów poza USC było o jeden więcej: - Cztery śluby odbyły się poza lokalem: dwa w zakładzie karnym, jeden w Sali Rzymskiej Muzeum, jeden w domu. Od 2014r.  udzielamy ślubów także w sali sesyjnej Ratusza. Jedyną opłatą ponoszona w związku z zawarciem związku małżeńskiego na dzień dzisiejszy jest opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa, wynosi 84zł. –informuje Artur Lorek z USC Cieszyn. Tyle samo ślubów poza USC zanotowano w ustroniu, gdzie młoda para pobierała się np. na Równicy,  Skibówce, Jaszowiance.

 

Będzie łatwiej, ale i drożej…

W 2015 roku liczba ślubów poza USC może się zmienić – o ślub poza USC będzie łatwiej, ale też i drożej. Jak na razie żaden urząd nie pobiera dodatkowych opłat za ślub pod chmurką (opłata skarbowa za akt małżeństwa kosztuje 84 zł), ale wystarać się o niego trudniej. Wraz z nowym rokiem, kiedy w życie wejdzie nowelizacja Ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego kierownik urzędu stanu cywilnego  może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem, jeżeli wskazane miejsce zapewnia zachowanie uroczystej formy ceremonii oraz bezpieczeństwo jej uczestników a także znajduje się w tej samej gminie, co urząd stanu cywilnego. W ustawie zastrzeżono, że opłata za ślub poza USC nie może przekroczyć połowy przeciętnego wynagrodzenia, wynosi 3893 zł.

 

Co Wy myślicie o ślubie poza urzędem? A może planujecie taki? Podzielcie się swoimi opiniami.

 

Natasza Gorzołka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: