Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śluby, pogrzeby i chrzty raz jeszcze!

Urzędnicy Stanu Cywilnego dwoją się i troją. Od maja ma wejść w życie rozporządzenie, które stanowi o ponownym wydawaniu aktów cywilnych, które powstały w czasie pandemii. Będzie więc można ponownie zgłosić na przykład zawarcie małżeństwa. Wszystko po to, by odbyć wesela, stypy czy chrzciny, które nie mogły być zorganizowane ze względu na pandemię. - To szansa również dla restauratorów i innych przedsiębiorców z branży – słyszymy w ministerstwie.


Za nami czas pandemicznych obostrzeń. Już nie ma powszechnych punktów testowania, nie obowiązują także maseczki (wyjątek stanowią obiekty służby zdrowia). Wracamy pamięcią do czasu, gdy zamknięte było wszystko – także lokale gastronomiczne. - Przez długie miesiące szykowaliśmy z narzeczonym wszystko na nasze wesele, suknia ślubna szyła się wiele miesięcy, a tuż przed uroczystością wprowadzono zakaz spotkań. Pozostało nam złożenie przysięgi w obecności świadków – wspomina z rozrzewnieniem Katarzyna ze Skoczowa. Takich historii jest więcej.

Pani Maria z Zabłocia pochowała męża bez pogrzebu w kościele oraz żałobników. - Był poważanym, powszechnie szanowanym człowiekiem, wiem, że wielu chciałoby go pożegnać, ale nie było takiej możliwości na pogrzebie – mówi wdowa.

Z kolei Krzysztofowi i Izabeli z Cieszyna urodził się syn. Chrzest odbył się tylko w obecności rodziców chrzestnych. - W naszej rodzinie jest tradycja hucznego świętowania chrzcin. Niestety pandemia pokrzyżowała plany – rozkładają ręce rodzice.

Rozporządzenie, które ma wejść w życie w maju, ma regulować te problemy. Ponownie będą mogły być wydawane akty ślubów, urodzenia czy zgonu. Po to, by móc zorganizować ponownie uroczystości, które pokrzyżował czas pandemii. - Niestety obecnie, by wziąć ponownie ślub, trzeba najpierw wziąć rozwód. To rozporządzenie ma regulować te sytuacje, bez konieczności zapychania sądów sprawami rozwodowymi. Jeśli wesele pokrzyżowała pandemia, ponownie będzie można wystawić akt ślubu – dodają urzędnicy.

Rozporządzenie ma jednak wady, a posłowie z opozycji już mówią nich głośno, bo co jeżeli nowożeńcy już nie kochają się tak bardzo, a podczas kolejnego ślubu zamiast TAK padnie NIE, a sprawa rozwodowa nie zostaje złożona? Podobnie jak zauważają jest w przypadku zgonów – tu obawiano się kwestii związanych ze sprawami spadkowymi, czy narodzin - bo jak sporządzić akt urodzenia dwulatkowi?

- Najważniejszą kwestią w tym rozporządzeniu jest fakt, że zgodnie z polską wielowiekową tradycją, Polki i Polacy mogą celebrować wydarzenia z rodzinnego życia. To przyniesie również dochody przedsiębiorstwom gastronomicznym – usłyszeliśmy w ministerstwie.

KOD

Szanowni Państwo postanowiliśmy troszkę zażartować. Artykuł jest fikcją w całości wymyśloną przez nas z okazji tradycyjnego Prima Aprilis.

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-01 18:38:06
mistrz ceremonii swieckiej: Mistrz Ceremonii Świeckiej przewodzi nie tylko tak określanym świeckim/humanistycznym pogrzebom, w razie zapotrzebowania może poprowadzić również inne uroczystości. Mowa o świeckich "chrztach", "ślubach", czy odpowiednikach innego rodzaju ceremonii, jakie znamy z funkcjonowania w ramach konkretnych wspólnot wyznaniowych. W krajach, gdzie tego rodzaju działalność jest lepiej rozwinięta, stosowne stowarzyszenia mistrzów ceremonii mają w posiadaniu zdesakralizowane obiekty wyznaniowe, w których jest możliwość zorganizowania świeckiej uroczystości o wyznaniowym anturażu. Mistrzowie ceremonii świeckich organizują się w branżowe stowarzyszenia, które dowolnie określają wymagania związane ze strojem, sposobem organizacji i przebiegiem ceremonii, a także stopnie kariery.
2022-04-01 18:38:58
mistrz ceremonii swieckiej: Nie tylko świecki pogrzeb cieszy się coraz większą popularnością. Z arkanów przeszłości coraz częściej wydobywa się nieco zapomniane zdobycze kultury świeckiej w Polsce, takie jak ceremonia nadania imienia, która spokojnie może być potraktowana jako zamiennik chrztu. W innych krajach, pod świeckie uroczystości udostępnione są nawet budynki niegdyś spełniające funkcje sakralne. Branża w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wraz z postępującą desakralizacją społeczeństwa. Powszechna świadomość skorzystania z usługi mistrza ceremonii świeckiej powoli wzrasta, podobnie jak rola kultury świeckiej. Stowarzyszenie zaangażowane w propagowanie świeckiej kultury udziela się również społecznie, chociażby w realizacji projektu Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe UNESCO. Przyjdzie czas, kiedy w każdym regionie Europy powstanie coś na kształt Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej, bez moralności, ideologii, treści na wiarę, które są otwarte dla każdego. Władze publiczne już dziś powinny pomyśleć nad współpracą z tego rodzaju środowiskami i ich zinstytucjonalizowanymi formami, a także wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców niepodzielających światopoglądu teistycznego.
2022-04-01 18:40:05
mistrz ceremonii swieckiej: Społeczność osób dystansujących się od przynależności do religii funkcjonujących w zorganizowanej formie i wszelkiego rodzaju religijności, wbrew powszechnej opinii, również jest wewnętrznie zróżnicowana, pomiędzy poszczególnymi światopoglądami pojawiają się znaczące różnice. Są to agnostycy, ateiści, bezwyznaniowi, deiści, hedoniści, nihiliści, wolnomyśliciele, wyznawcy religii humanistycznych np. ignostycy, i inni. Przedstawicieli poszczególnych prądów łączy brak przekonania do światopoglądu teistycznego oraz niechęć przynależności do zorganizowanej formy religijnej. Ludzi dystansujących się od religii możemy spotkać w swym otoczeniu. Ważne jest wzajemne zrozumienie, tolerancja i otwartość na potrzeby innych.
2022-04-01 18:41:06
mistrz ceremonii swieckiej: Nie każdy oczekuje pochówku wyznaniowego, ten może być świecki. Pojawiło się zapotrzebowanie na rynku, ktoś tę lukę postanowił zagospodarować. Do tego rodzaju działalności nie ma potrzeby dorabiać żadnej ideologii, choć z tą łatwiej jest wzbudzić zainteresowanie. Na rynku funeralnym (nie tylko) funkcjonuje nowy rodzaj usługi, tyle na temat. Każdy człowiek przeżywa wydarzenia, które są przełomowe w jego życiu, do tych zalicza się np. narodziny, nadanie imienia, osiągnięcie dojrzałości, zawarcie małżeństwa, czy śmierć. Celem rytuału jest nadanie tym brzemiennym w skutki punktom życiowym stosownej oprawy. Dawniej monopol na organizację tego rodzaju ceremonii posiadały wspólnoty wyznaniowe, dziś tworzone są świeckie (tylko zrytualizowane) formy nadania konkretnym przełomowym wydarzeniom stosownej oprawy.
2022-04-01 18:42:00
mistrz ceremonii swieckiej: Ludzie, bez względu na wyznawany światopogląd (teistyczny, deistyczny, ateistyczny, agnostyczny, ignostyczny etc.) przejawiają potrzebę sprawowania pewnego rodzaju rytuału, zwłaszcza w odniesieniu do ważnych w życiu wydarzeń. Świadczy o tym, chociażby zapotrzebowanie na usługi różnego rodzaju Mistrzów Świeckiej Ceremonii. Jaka jest różnica pomiędzy obrzędem organizowanym ze strony poszczególnych wspólnot wyznaniowych a usługami świadczonymi przez Świeckich Mistrzów Ceremonii? Świeccy Mistrzowie Ceremonii poprzestają na samym rytuale, bez przekazania głębszych treści. Jak często możemy zauważyć, to właśnie światopogląd teistyczny bywa atakowany przez wyznających odmienne poglądy, a nie odwrotnie. Świadczy to o tym, iż ludzie bez względu na poglądy dotyczące istnienia/nieistnienia jakiejś Wyższej Świadomości/Boga/Istoty Wyższej przejawiają potrzeby rytualne. Z kolei atak na każdą religię następuje zawsze z punktu widzenia innego wyznania. Wniosek? Odżegnujący się od światopoglądu teistycznego i zinstytucjonalizowanych form religijności na swój sposób także wyrażają swoistego rodzaju religijność i przez tę swoją osobistą religijność mogą postrzegać otaczającą rzeczywistość. Co gorsza, swój "wyznaniowy" pogląd mogą próbować narzucać innym. Oznacza to, iż pomimo krytyki teistycznego światopoglądu i powoływania się na rzekomy racjonalizm sami nadal reprezentują myślenie religijne — taki mały paradoks.
2022-04-02 08:34:53
św. Patryk.: przy tej ilości kont donuś tak na oko ze 3/4 ruchu na tym forum generuje, widać nie ma żadnej pracy dla ludzi z jego lipnym wykształceniem
2022-04-02 08:46:03
Marx.: na chrztach strzyc i doić, na ślubach strzyc i doić, na pogrzebach strzyc i doić - oto wielka tajemnica wiary, złoto euro i dolary
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: