Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Słowianie i zioła już w poniedziałek (15.08) w Hażlachu!

W poniedziałek (15.08) na placu prof. Wawrzyczka przy Domu Przyrodnika w Hażlachu odbędzie się II Jarmark Słowiański. Podczas tegorocznej edycji Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu zaplanował liczne atrakcje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Sporo będzie mówiło się m.in. o ziołach, gdyż w tym roku impreza jest połączona ze Świętem Ziół.

Druga odsłona Jarmarku Słowiańskiego w Hażlachu to atrakcje, związane nie tylko ze słowiańskim wczesnym średniowieczem, ale również z późniejszymi tradycjami ludowymi i rolniczymi. Dzięki różnorodnym atrakcjom każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – w planach m.in. zwiedzanie Domu Przyrodnika, kramy z rękodziełem, wyplatanie tradycyjnych wianków, spotkanie z zielarką, wystawa maszyn rolniczych, strefa gastronomiczna i strefa zabaw dla dzieci.

poro czasu podczas tegorocznego Jarmarku będzie poświęcona właśnie ziołom, ponieważ jest to temat uniwersalny, który fascynuje od wieków – Nasi przodkowie poznawali działanie roślin już od samego początku, uczyli się, które pomogą im przetrwać i na przykład złagodzą pewne dolegliwości, a które należy stosować tylko w kontakcie z wrogami. Sporo ziół było również uznawanych za magiczne – mogły pełnić funkcje ochronne, odstraszać złe duchy, czy też zapewniać powodzenie (jak te wplatane do wianka, czy wykorzystywane w mieszankach do nacierania ciała – mające zapewnić powodzenie u płci przeciwnej). Na przestrzeni wieków zioła nie straciły na swoim znaczeniu. Przez wieki w kościołach święcono wianki, które po zawieszeniu na domu, czy stodole miały pełnić funkcje ochronne. Obecnie ziołolecznictwo przeżywa złoty okres – zainteresowanie wykorzystaniem ziół wzrasta. Oczywiście zioła nie zastąpią nam najnowszych osiągnięć medycyny, ale mogą wspomóc leczenie, czy poprawić nasz komfort życia. Dlatego właśnie podczas Jarmarku Słowiańskiego, połączonego ze Świętem Ziół będziemy sporo mówić o roślinach, zarówno w ujęciu historycznym, jak i praktycznym. Innych atrakcji również nie zabraknie, więc warto 15 sierpnia odwiedzić Plac prof. Wawrzyczka w Hażlachu – zachęcają organizatorzy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Impreza trwa od 12:00 do 16:00, atrakcje planowane są przez cały czas. W razie złej pogody Jarmark odbędzie się, jednak możliwe jest wyłączenie niektórych atrakcji. Prognozy są jednak optymistyczne.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: