Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śląskie: Potrzebna pomoc dla kultury

Śląskie samorządy mówią jednym głosem w sprawie kultury. Zgromadzenie Ogólne Związku przyjęło stanowisko w sprawie konieczności wsparcia sektora kultury, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych oraz samorządowych instytucji kultury.

W stanowisku związek zwraca uwagę, na to, że konieczne jest podjęcie przez Rząd RP działań zmierzających do uruchomienia konkretnego, finansowego wsparcia dla podmiotów działających w sektorze kultury na szczeblu lokalnym.. Bez wsparcia może ona na długi czas pozostać w zamrożeniu, osłabiając istotnie jakość życia społeczno-kulturalnego wielu wspólnot lokalnych.

Sektor kultury mocno odczuł skutki pandemii COVID-19. Kina, teatry, muzea, biblioteki zostały zamknięte jako pierwsze. Ponowne otwarcie instytucji działających w sferze kultury umożliwiono od 4 maja (biblioteki, muzea) oraz od 6 czerwca (kina, teatry), z uwzględnieniem ograniczeń oraz zaleceń i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Do tej pory mimo podjętych starań w zakresie kontynuacji działalności tych podmiotów w sieci, wielu pracowników, twórców i artystów znalazło się w trudnej sytuacji materialnej.

Jak dowiadujemy się z dokumentu wiele instytucji nie załapie się proponowane wsparcie tarczy antykryzysowej, ponieważ jest ono obwarowane konkretnymi warunkami: wiele samorządowych instytucji kultury nie będzie mogło z niego skorzystać między innymi dlatego, że nie obniżyły swoim pracownikom wymiaru czasu pracy, czy też nie wysłały ich na postojowe. Poza tym wsparcie zostało ograniczone w czasie tzn. przysługiwać będzie jedynie przez okres 3 miesięcy od daty złożenia wniosku i tylko tym instytucjom kultury, które nie uzyskały dotychczas pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy.

Całe stanowisko dostępne jest pod tym adresem: LINK

red.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: