Sezon na borówki - GIS ostrzega przed bąblowicą
Czym jest bąblowica? To choroba odzwierzęca, którą wywołują larwy tasiemców bąblowcowych, przedostających się do organizmu człowieka. Tasiemiec to bąblowiec, który wywołuje chorobę o nazwie bąblowica. Wystąpienie choroby u człowieka stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia i może powodować nieodwracalne powikłania.
Jak można zarazić się bąblowicą? Trzeba wprowadzić do organizmu larwy tasiemca. Najczęściej dochodzi do tego przez bliski kontakt ze zwierzętami, przenoszenie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, czy spożycie skażonej jajami żywności lub wody. GIS wyjaśnia, że do największej ilości zakażeń dochodzi latem. Zakazić możemy się na przykład przez spożycie borówek prosto z krzaka, na których wcześniej zostały pozostawione larwy – zakażenie jest realne w wielu regionach naszego kraju, także na terenach miejskich i podmiejskich, ze względu na zjawisko powszechnego występowania lisów – tłumaczy GIS. Dlatego właśnie tak ważne jest zachowanie zasad higieny. Myjmy ręce po kontakcie ze zwierzętami, pijmy wodę tylko z bezpiecznych ujęć i przede wszystkim, zrezygnujmy ze spożywania borówek, czy jeżyn w środku lasu – przynieśmy je do domu i dokładnie umyjmy.
Ponadto GIS radzi:
- zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
- pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
- myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne,
- chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
- prowadzić regularne zabiegi odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
Jakie mogą być objawy zakażenia bąblowicą? Objawy ściśle związane są z lokalizacją cysty, która najczęściej zadomowi się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie ośrodkowym układzie nerwowym, czy w kościach - Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia – przestrzega GIS.
JŚ/gis.gov.pl
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.