Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sezon na borówki - GIS ostrzega przed bąblowicą

Przełom lipca i sierpnia to sam środek lata i wakacji. Lasy zachęcają nas zielenią i pysznymi borówkami, czy jeżynami, które możemy znaleźć na krzakach wśród drzew. Niestety, ze spożywaniem owoców prosto z krzaka wiążą się zagrożenia. Główny Inspektorat Sanitarny postanowił przypomnieć o bąblowicy i wyjaśnić, jak uchronić się przed chorobą.

Czym jest bąblowica? To choroba odzwierzęca, którą wywołują larwy tasiemców bąblowcowych, przedostających się do organizmu człowieka. Tasiemiec to bąblowiec, który wywołuje chorobę o nazwie bąblowica. Wystąpienie choroby u człowieka stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia i może powodować nieodwracalne powikłania.

Jak można zarazić się bąblowicą? Trzeba wprowadzić do organizmu larwy tasiemca. Najczęściej dochodzi do tego przez bliski kontakt ze zwierzętami, przenoszenie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, czy spożycie skażonej jajami żywności lub wody. GIS wyjaśnia, że do największej ilości zakażeń dochodzi latem. Zakazić możemy się na przykład przez spożycie borówek prosto z krzaka, na których wcześniej zostały pozostawione larwy – zakażenie jest realne w wielu regionach naszego kraju, także na terenach miejskich i podmiejskich, ze względu na zjawisko powszechnego występowania lisów – tłumaczy GIS. Dlatego właśnie tak ważne jest zachowanie zasad higieny. Myjmy ręce po kontakcie ze zwierzętami, pijmy wodę tylko z bezpiecznych ujęć i przede wszystkim, zrezygnujmy ze spożywania borówek, czy jeżyn w środku lasu – przynieśmy je do domu i dokładnie umyjmy.

Ponadto GIS radzi:

  • zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie,
  • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami,
  • myć lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne,
  • chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta,
  • prowadzić regularne zabiegi odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

 Jakie mogą być objawy zakażenia bąblowicą? Objawy ściśle związane są z lokalizacją cysty, która najczęściej zadomowi się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie ośrodkowym układzie nerwowym, czy w kościach - Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia – przestrzega GIS.

 

JŚ/gis.gov.pl

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-07-26 08:51:48
tom lem: ... świetna metoda na społeczną edukację, zamiast propagować higienę, lepsze jest straszenie. To raz wirusem, to znów pasożytem. W tym wszystkim najlepszą metodą na sterylność jest online - jeszcze trochę a będziemy jeść online, by nie chorować i żyć wiecznie ;-))
2020-07-26 17:28:55
donekT: Andrzej Dragan w swym "Kwantechizmie" stwierdził, iż starzenie się i śmierć stanowią konsekwencję możliwości uzyskania dojrzałości płciowej. Organizmy, które nie dojrzewają, nie starzeją się i żyją wiecznie. Takie oto rozumowanie przedstawicieli uznającej się za postępową linii światopoglądowej.
2020-07-27 08:29:36
domestossantos: Że co? Ten artykuł raczej ma ostrzec osoby, które są narażone na komentarze w stylu "Naturalne, w pełni zdrowe, w środku lasu, bez żadnej chemii". Choć nadal to jakaś podstawowa wiedza, że nie powinno się spożywać owoców bez ich uprzedniego umycia itp. Mimo to uważam, że takie oczywiste rzeczy trzeba czasem sobie przypominać, a tu od razu o wirusie i straszeniu xD
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: