Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śląskie mity i symbole. Promocja leksykonu

Choć ''Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku'' ukazał się już w zeszłym roku, to dopiero w zeszły czwartek miała miejsce jego promocja na Śląsku Cieszyńskim, a dokładniej w bibliotece Diakonijnego Ośrodka Kształcenia w Czeskim Cieszynie obok kościoła ewangelickiego na Niwach.

Jest to pewne novum jeśli chodzi o literaturę dotyczącą Górnego Śląska, bo – choć jej autorami są historycy z krwi i kości, to jednak główny akcent jest położony na rolę symbolicznej pamięci zbiorowej na temat wydarzeń czy postaci związanych z regionem (wraz ze Śląskiem Cieszyńskim, żeby nie było wątpliwości). Zatem 110 haseł-artykułów traktuje o bohaterach kulturowych, o znakach, o mitach i tradycjach, o świętach i rytuałach, a wreszcie o ulokowanych w przestrzeni miejscach, które również są generatorami symbolicznego przekazu.

Podczas promocji, prof. Aleš Zářický, dziekan wydziału filozoficznego na Uniwersytecie Ostrawskim, zajmujący się śląskimi dziejami, stwierdził, że podczas lektury miał wrażenie „powiewu świeżego wiatru” i zachęcił zebranych do zapoznania się z hasłami, bo na pewno któreś z nich może potencjalnego czytelnika zainteresować.

A są wśród nich również stricte cieszyńskie: „Olza – rzeka kraju rodzinnego”, „Czesi – słowiańscy bracia?”, „Petr Bezruč – błędna skała poezji czeskiej”, „Adam Małysz – »Leć Adam leć«”, „Cesarz Franz Joseph – przykład cieszyński”, „Gorolski Święto i Święto Trzech Braci” czy „Zaolzie: korzenie i owoce”, ale także – rozpalające szczególnie w aglomeracji śląskiej hasła „Volksdeutsch/folksdojcz, czyli »dziadek z Wehrmachtu«” lub „Urodziny Hitlera”.

Książka miała dosyć mały nakład, 1200 egz. i większość zostało wyprzedane, co przyznał na promocji dr Bernard Linek, współredaktor publikacji i dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, ale – jak zaraz dodał – w przyszłym roku planowane jest drugie wydanie. A jak dowiedzieliśmy się w kuluarach na pewno jego promocja odbędzie się też i w polskiej części Cieszyna. Natomiast w tej chwili „Leksykon” jest dostępny dla czytelników w Książnicy Cieszyńskiej.
__
„Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX-XX wieku”, red. Bernard Linek, Andrzej Michalczyk; Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu, Opole 2015, ss. 488.


Pod red. dr. Bernarda Lineka  Instytutu Śląskiego w Opolu i Andrzeja Michalczyka z Ruhr-Universität w Bochum „Leksykon mitów, symboli i bohaterów Górnego Śląska XIX–XX wieku”. 

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: