Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śląska policja zapewnia: jest coraz bezpieczniej!

Wykrywalność przestępstw na poziomie 75,4%, zatrzymanie prawie 4 tys. sprawców przestępstw na gorącym uczynku... Policjanci robią, co mogą, by zapewnić nam bezpieczeństwo. Wciąż jednak nie mają wpływu na nietrzeźwych kierowców - mimo wielu akcji, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zatrzymywanych jest coraz to więcej kierowców na 'podwójnym gazie' i stale rośnie liczba wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych i rannych.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach podsumowała stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie śląskim w I półroczu 2014 roku. – Odnotowaliśmy mniej przestępstw, za to wzrosła ich wykrywalność. Na drogach nadal zagrożeniem są nietrzeźwi kierowcy, których zatrzymaliśmy więcej niż tym samym okresie 2013 roku. – informuje policja.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2014 roku w województwie śląskim wszczęto prawie 54 tys. postępowań przygotowawczych w związku z popełnieniem różnego rodzaju przestępstw. Jest to o blisko 7 tys. mniej, niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Rośnie natomiast ich wykrywalność. W pierwszym półroczu tego roku wyniosła ona 75,4 %, czyli była wyższa o 2,2% niż przed rokiem.

W kategorii przestępstw o charakterze kryminalnym wszczęto o 5,5% mniej postępowań przygotowawczych niż w analogicznym okresie 2013 roku. W liczbach bezwzględnych daje to spadek o prawie 2,5 tys. zdarzeń kryminalnych. W tej kategorii wskaźnik wykrycia wyniósł 62,4%.

– Analizując dane dotyczące siedmiu najbardziej społecznie uciążliwych kategorii przestępstw (do których zalicza się udział w bójce lub pobiciu, uszkodzenie ciała, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże i kradzieże z włamaniem samochodów oraz uszkodzenia mienia) wszczęliśmy mniej o blisko 4 tys. postępowań przygotowawczych i odnotowaliśmy wskaźnik wykrycia na poziomie 44,2%. Wzrosła wykrywalność w najbardziej dokuczliwych dla obywateli: kradzieżach z włamaniem – o 2%, kradzieżach – o 2,7% i kradzieżach samochodów – aż o 4%. – raportuje policja.

W porównaniu do I półrocza 2013 roku więcej było wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych oraz rannych, natomiast mniej kolizji. W 2087 wypadkach drogowych życie straciło 120 osób, a 2548 zostało rannych. Wzrosła liczba zatrzymanych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu – w pierwszym półroczu 2014 roku było ich aż 7898, czyli o ponad 14% więcej niż w tym okresie 2013 roku. Nie bez znaczenia w tym przypadku są przeprowadzane cyklicznie wojewódzkie działania „Trzeźwość” i coraz większa ilość nowoczesnych alkomatów, w jakie wyposażeni są policjanci.

– W analizowanym okresie, w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, odnotowaliśmy spadek liczby podejrzanych o 2,7%. W pierwszym półroczu tego roku było ich łącznie 24 299, w tym 1404 nieletnich sprawców czynów karalnych. Wzrosła natomiast liczba osób zatrzymanych na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa w siedmiu wybranych kategoriach. Zatrzymaliśmy takich sprawców 3969, czyli o 31% więcej niż przed rokiem. – podają policjanci.

 

(red.)

źródło: KWP/OX.PL
dodał: LB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: