Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śląsk Cieszyński to kopalnia dziedzictwa kulturowego

Zasoby, ochrona oraz promocja dziedzictwa kulturowego odgrywa istotną rolę na Śląsku Cieszyńskim. Zabytki architektury, sztuk wizualnych, przedmioty związane z życiem codziennym, gwara, tradycje, zwyczaje-tak można by wymieniać długo. Tymi, jak i wieloma innymi dobrami, zarówno materialnymi, jak i niematerialnymi może pochwalić się powiat cieszyński.

Radni Powiatu Cieszyńskiego wzięli pod lupę różnego rodzaju działania na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego, podejmowane przez cieszyński powiatowy samorząd terytorialny. Podczas sierpniowej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego podjęto dyskusję na temat ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego na Śląsku Cieszyńskim. W materiale dodatkowym dołączonym do porządku obrad znalazła się szczegółowa informacja na temat wspomnianego dziedzictwa kulturowego. Głos w tej sprawie zabrała przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu, Beata Sabath. Na temat zasobów dziedzictwa kulturowego na Śląsku Cieszyńskim można byłoby mówić dużo. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na pewne aspekty działania powiatu, z których możemy być po prostu dumni. Myślę, że warto tutaj wspomnieć o Powiatowym Programie Opieki nad Zabytkami w Powiecie Cieszyńskim, który jest nowatorski w skali kraju. Jest znaczący, zarówno w kwestii pozyskiwania środków finansowych, jak i rozdysponowywania ich na remonty renowacyjne zabytków. Mamy nadzieję, że jeżeli udałoby się utworzyć stanowisko powiatowego konserwatora zabytków to wówczas znacząco wzrosłaby zarówno samodzielność, jak i kompetencja powiatu cieszyńskiego w tym zakresie – mówiła Beata Sabath.

Powiatowy Program Opieki nad Zabytkami w Powiecie Cieszyńskim pełni kluczową rolę w zakresie ochrony zabytków nieruchomych. Opracowany w Wydziale Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Starostwa Powiatowego w Cieszynie zawiera dwa cele strategiczne: kształtowanie kulturowego obrazu powiatu oraz kształtowanie pozytywnych postaw społeczeństwa wobec wspomnianego dziedzictwa. Ważną rolę w ochronie dziedzictwa kulturowego na Śląsku Cieszyńskim pełni utworzona ewidencja zabytków powiatu cieszyńskiego, która obejmuje ponad 3 250 obiektów budowlanych o znaczeniu historycznym. W przypadku zidentyfikowania osób, czy zespołów tworzących dziedzictwo kulturowe w regionie, powstało z kolei „Vademecum  twórców kultury i zespołów artystycznych powiatu cieszyńskiego”. W Vademecum znajdziemy blisko 400 notek biograficznych o ważnych dla powiatu osobach, mających wpływ na kulturę oraz 150 haseł opisujących zespoły artystyczne.

W przedstawionym podczas sesji materiale wspomniano nie tylko o ochronie dziedzictwa kulturowego, ale również o jego promocji. Chciałabym zwrócić uwagę na wydawnictwa poświęcone dziedzictwu kulturowemu, których mamy ponad 100, jak również na monografię „Dzieje Śląska Cieszyńskiego”. Jest to znaczące dzieło pod redakcją profesora Panica. Wyszło 5 tomów, w tym roku ma się ukazać 6 część. W planach jest również tom 7 – przyznała Beata Sabath.

Powiat Cieszyński pochwalił się także filmami promocyjno-dokumentalnymi, w których brał udział, jak na przykład produkcja pt: „Cieszyńskie na weekend”. Zwrócono także uwagę na ścieżkę kulturową „Via Ducalis” oraz „Enklawę Budownictwa Drewnianego w Wiśle”. Ciekawą inicjatywą jest z pewnością ścieżka kulturowa „Via Ducalis”, która prezentuje zarówno zabytki, jak i przedsięwzięcia kulturalne o charakterze transgranicznym – podkreśla Beata Sabath.

Formą promocji twórców kultury powiatu cieszyńskiego oraz ich twórczości jest doroczne przyznawanie Nagrody Powiatu Cieszyńskiego w tej dziedzinie im. ks. Leopolda Jana Szersznika. Nagroda ta jest przyznawana od 2002 roku. Otrzymało ją dotychczas 28 twórców i propagatorów kultury oraz 15 zespołów i instytucji publicznych. Kto w tym roku ją otrzyma? Dowiemy się w ostatnim tygodniu października. Przypomnę, iż laureatką wspomnianej nagrody została między innymi Biblioteka Miejska w Cieszynie. W 2011 roku właśnie w Cieszynie odbyła się centralna inauguracja 10. Ogólnopolskiego i 1. Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom i właśnie wtedy cieszyńska biblioteka otrzymała „Super Statuetkę”. Jest to najwyższa nagroda, jaką można osiągnąć za najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska Czyta Dzieciom” – mówi Beata Sabath.

W materiale o ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego zaprezentowanym na sesji Rady Powiatu wspomniano również o Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz o jego filii w Wiśle. Bo właśnie w Wiśle, 26 lipca br. miało miejsce otwarcie dawnej szkoły w „Chacie u Niedźwiedzia”, która jest elementem Enklawy Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim. (Czytaj również: http://www.wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,27329,wedrowka-w-czasie.html ). Na sesji Rady Powiatu nie zabrakło Kierownik Muzeum Beskidzkiego, Małgorzaty Kiereś, która zaprezentowała krótką prezentację multimedialną obrazującą, jak zmieniła się stara szkoła. Mamy teraz w Muzeum kolejne miejsce, gdzie mogą przychodzić dzieci. Prowadzimy różnego rodzaju prelekcje. Projekt "Żywe lekcje tradycji …” trwa miesiąc, a tylko w weekendy, odwiedziło nas już ponad 2800 osób – przyznaje.  

 

MSZ
 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: