Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śląsk Cieszyński promuje się w Katowicach

Jak? Tym, co mamy najlepsze, czyli kulturą. Katowicki pub Hospoda, który słynie z organizacji wielu spotkań promujących czeską kulturę, zaprasza na cykl spotkań zatytułowany 'Łączy nas Olza', którego celem jest promocja kultury i historii mieszkańców Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy.

Spotkania zaplanowano na październik i listopad. Już 2 października (środa) o godzinie 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć z historii Polskiej Sceny w Teatrze w Czeskim Cieszynie. Gośćmi specjalnymi spotkania będą Karol Suszka, dyrektor Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego oraz Joanna Wania, kierownik literacka Sceny.

Tydzień później, 9 października o godz. 19.00, można wziąć udział w katowickiej promocji (cieszyńska odbędzię się 5 października w kawiarni Avion) najnowszej książki Renaty Putzlacher „W kawiarni Avion, której nie ma”, która opowiada dzieje tego niezwykłego miejsca na tle historii Cieszyna i mieszkańców naszego regionu.

16 października o godz. 19.00 organizatorzy jeszcze raz powrócą do działań Polskiej Sceny w Teatrze w Czeskim Cieszynie i zaprezentują pokazy filmów z dwóch przedstawień: „Cieszyńskie Niebo” oraz „Ondraszek. Pan Łysej Góry”.

W listopadzie wystawa „Cieszyńska” /”Těšínská”, poświęcona jednej z najsłynniejszych kompozycji znanego Jaromíra Nohavicy – pieśni Těšínská (Cieszyńska), którą jeszcze można podziwiać w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie wyruszy do Katowic. 6 listopada o godz. 19.00 będzie miał miejsce jej katowicki wernisaż, w którym udział weźmie Irena French z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

13 listopada (godz. 19.00) upłynie pod dyktando spotkania z Leszkiem Richterem, sekretarzem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

Cykl uzupełnią spotkania z propagatorami czeskiej kultury. 23 października (godz. 19.00) Leszek Mazan zabierze gości w świat popularnego Szwejka, a 20 listopada, także o godz. 19.00, wystąpi Antoni Muracki, gitarzysta i tłumacz m.in. tekstów Jaromira Nohavicy.

Wstęp na wszystkie spotkania, które odbędą się w katowickiej Hospodzie przy ulicy Gliwickiej 6 jest bezpłatny.

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: