Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śladem średniowiecza, śladem Piastów

W sobotę (27.06) weekend dla mieszkańców Cieszyna i turystów odwiedzających miasto, rozpoczął się odkrywaniem tajemnic piastowego grodu. Na spacer śladami średniowiecznego miasta wszystkich zainteresowanych zaprosił Władysław M. Żagan – autor bloga Principatus Teschinensis i pracownik Zamku Cieszyn.

Spacer, na który udali się miłośnicy miasta i średniowiecznej historii zatytułowany został „Był sobie Cieszyn”. Wycieczka śladami dawnych budowli, miejsc, gdzie spędzali czas przedwieczni władcy i ciekawostek historycznych trwała kilka godzin, a dla zainteresowanych przygotowano różnego rodzaju atrakcje. Jedną z nich była napaść wczesnośredniowiecznych wojów z Cieszyńskiego Rodu z Golęszyc, którzy pokazali, że kiedyś za murami miasta wcale nie było bezpiecznie.

Oprowadzajacy pokazał gośviom ułożenie dawnego Cieszyna, a uczestnicy spaceru mogli zobaczyć miasto „od początku do końca”, czy też bramy do bramy – dzisiaj bram miasta już nie ma, jednak zostały nazwy. Ulica Frysztacka to nic innego, jak upamiętnienie dawnej Bramy Frysztackiej, bardziej dosłowna nazwa to ulica Wyższa Brama, która również pokazuje, gdzie dawniej była zlokalizowana jedna z bram do miasta – wyjaśniał przewodnik podczas spaceru, przekazując również inne ciekawostki, takie jak np. monopol na sól z Wieliczki dla lokalnych możnowładców.

Spacerowicze zobaczyli również ciekawe zabytki architektoniczne i miejsca, gdzie kiedyś zatrzymywali się lub spędzali czas cieszyńscy władcy. Wydarzenie zapoczątkowało cykl „Wakacyjnych spacerów z Zamkiem Cieszyn”, które mają na celu odkrycie miejskich tajemnic przed zainteresowanymi.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: