Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skutki silnego wiatru regionie

W związku z szalejącym nad regionem wiatrem, na Śląsku Cieszyńskim pojawiły się lokalne problemy z dostawami energii elektrycznej. Problemem stały się też powalone drzewa, które w wielu miejscach nie tylko zrywały linie energetyczne, ale również tamowały ruch na drogach. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego zgłosili łącznie 86 zdarzeń, związanych z pogodą. Zaliczały się do nich podtopienia, zwalone drzewa, a także zerwane dachy.

Dostawca energii awarie usuwa na bieżąco, jednak wciąż bez prądu pozostają: Istebna Zaolzie (tutaj planowane usunięcie awarii o godzinie 23:45), do 22:00 bez prądu mają pozostać: Chybie Żabiniec Las, Mnich Dąbki i lokalna oczyszczalnia ścieków, oraz Jaworzynka oraz Istebna. Planowane prace naprawcze szczególnie długo potrwają w rejonie Wisła Dziechcinka, Kobyla, Stożek, Czarne oraz Barania – tutaj dostawca prądu podaje przybliżoną godzinę usunięcia awarii na godzinę 14:00 w poniedziałek (30.10).

Problem pojawił się również w przypadku połączeń kolejowych. Zwalone drzewa zatarasowały tory, w związku z czym wystąpiły spore opóźnienia – opóźnienia mogą potrwać do jutra rana, w związku z czym najlepiej na bieżąco sprawdzać informacje na naszej stronie internetowej, gdzie zamieszczane są aktualne komunikaty – poinformował portal ox.pl Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy kolei śląskich (pislaliśmy: Wiatr i utrudnienia). Jak można przeczytać na stronie internetowej, w wielu miejscach przejazdy są odwołane, tam wprowadzono Komunikację Zastępczą w postaci autobusów. Linie z największymi utrudnieniami, to Łodygowice-Zwardoń oraz Wisła Głębce-Pszczyna. W innych przypadkach występują nawet kilkugodzinne opóźnienia.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Straży Pożarnej, łącznie do godziny 20:00 przyjętych zostało 86 zgłoszeń, dotyczących zdarzeń związanych z opadami deszczu oraz silnymi wiatrami – 73 z nich to tak zwane wiatrołomy, czyli drzewa połamane przez wiatr. Ponadto odnotowaliśmy 3 podtopienia budynków, 3 podtopione drogi, 5 uszkodzonych budynków mieszkalnych, 2 gospodarcze. Łacznie w działaniach wzięły udział 23 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz 91 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – mówił portalowi ox.pl Mirosław Ćwietnia.

- W Istebnej  częściowo zostało zerwane poszycie dachu. Zniszczenia objęły również rynny oraz komin. Straty wstępnie szacuje się na około 25.000 złotych. Drugie zdarzenie miało miejsce w Goleszowie na ulicy Cieszyńskiej, gdzie została zerwana plandeka z hali magazynowej – podsumował Mirosław Ćwietnia – na szczęście w wymienionych zdarzeniach nikt nie ucierpiał. Strażacy jednak wciąż walczą z usuwaniem zniszczeń, spowodowanych pogodą.

Warunki pogodowe w najbliższym czasie niestety w dalszym ciągu będą trudne. Jak podaje Śląskie Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego już dziś wieczorem (21:00, 29.10) aż do jutra (30.10, 23:00) w regionie mogą pojawić się pierwsze opady śniegu - Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich od 5 cm do 15 cm, w górach miejscami do 25 cm. W górach zawieje i zamiecie śnieżne – ostrzega Śląski Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi, na drogach w rejonie Śląska Cieszyńskiego pojawiły się spore utrudnienia. Połamane drzewa i lokalne podtopienia powodują, że kilka z nich jest na chwilę obecną (29.10 godź. 21:15) nieprzejezdnych. - Nieprzejezdna jest ulica Szkolna w Dębowcu, Powiatowa 2619, jest ona zalana oraz skrzyżowanie Rajskiej i Polnej – drogi gminne, zostały uszkodzone przez korzeń zwalonego drzewa (również obszar Dębowca) Pracujemy nad tym, nie jesteśmy jednak w stanie podać przewidywanego terminu usunięcia problemów –  mówił portalowi ox.pl Mirosław Ćwiertnia z Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy wciąż walczą z usuwaniem szkód spowodowanych przez pogodę, w związku z czym pojawiają się utrudnienia.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: