Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skrzyczne: lepszy zasięg MUX3

Dokładnie 26 dni pozostało do wyłączenia nadajnika analogowego Wisła - Skrzyczne. Już dziś wiadomo, że nie wszędzie jest pełny zasięg trzeciego multipleksu.

20 lutego na stronie TVP (w dziale zamówienia publiczne) ukazało się otwarte zamówienie publiczne dotyczącego tego, że TVP chce zwiększyć zasięg MUX3 naziemnej telewizji cyfrowej w pięciu obszarach: Warszawa, Szczecin, Wisła, Rzeszów, Elbląg.  Wykonawcą będzie spółka EmiTel Sp. z o.o.

Zamówienie zostało ogłoszone, gdyż na pewnych obszarach wykryto brak dostępności sygnału z aktualnie pracujących nadajników. Na tych terenach zidentyfikowano strefy pozbawione cyfrowej telewizji, do których należą m. in. tereny gminy Istebna.

Teren ten sygnałem MUX 3 będzie można pokryć  dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej.  Spowodowane to jest brakiem wolnych częstotliwości - emisja odbędzie się na częstotliwościach zwolnionych przez telewizję analogową.

Możliwe jest również uruchomienie dodatkowych stacji doświetlających, gdyż jak czytamy w ogłoszeniu - Z natury propagacji sygnałów telewizyjnych i zjawisk fizycznych wynika, że nie jest możliwe ze 100% pewnością przewidzenie dokładnego zasięgu MUX-1 i MUX-3 w rozsądnym czasie i przy rozsądnych kosztach. Zachodzi więc wysokie prawdopodobieństwo, że w obszarach wykorzystania częstotliwości „Warszawa”, „Szczecin”, „Wisła”, „Rzeszów” i „Elbląg” pojawią się także inne tereny realnie pozbawione odbioru programów telewizji publicznej. Stuprocentową pewność mogą dać tylko szczegółowe pomiary w terenie przeprowadzone przez niezależny podmiot po wyłączeniu telewizji analogowej (i osiągnięciu przez MUX-3 docelowego pokrycia). W związku z tym, Zamawiający rozważa wariantowo możliwość uruchomienia dodatkowych stacji doświetlających MUX-3, które mogą być uruchomione na terenach pozbawionych odbioru MUX-3.
 

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: