Skoczowska inauguracja roku

Rozpoczynający się nowy rok szkolny dla władz powiatu nie przyniósł dobrych wiadomości. Spadająca liczba uczniów pociąga za sobą niższą subwencję. Niż demograficzny powoduje, że kolejne oddziały w szkołach są zamykane. Ale nie jest całkiem źle, bo są też nowe kursy dla chcących się kształcić.
W skoczowskim Zespole Szkół Zawodowych odbyła się dzisiaj uroczysta inauguracja roku szkolnego. Chce życzyć wam, abyście potrafili rozwijać swoje pasje, zainteresowania i plany. Doceniamy wasze sukcesy i zarząd powiatu stara się zapewnić warunki, na miarę swoich możliwości, do dalszego rozwoju. - mówił młodych ludzi obecnych na sali wicestarosta Jerzy Pilch.
 
Poseł Aleksandra Trybuś, która sama zmieniła w minionym roku miejsce pracy z sali szkolnej na salę plenarną, życzyła młodzieży zawiązania wielu znajomości. Poznajcie wielu wspaniałych ludzi. A zwracając się w kierunku nauczycieli życzyła wielu sił i wytrwałości- bo tylko drugi nauczyciel jest w stanie zrozumieć jak trudna jest praca nauczyciela. Życzę wam tego, bo wiem, że do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowa podstawa programowa - mówiła podczas uroczystości posłanka.
 
Obecny podczas inauguracji poseł Czesław Gluza, wspomniał kierunki, w których kształci się młodzież w tutejszej szkole. To wy - zwrócił się w stronę uczniów -  na rynku pracy macie dobrą przyszłość przed sobą. Wychodzicie z zawodem, a jednocześnie patrząc na różne talenty, które są tutaj przedstawianie, nie zamykacie sobie drogi przed innego rodzaju studiami.
 
To musi dotrzeć do społeczeństwa, że kierunki, które w szkołach technicznych są prowadzone, dają najlepszą gwarancją na uzyskanie pracy - dodajeTadeusz Szweda dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie. Jego zdaniem procent miejsc pracy lekkiej i dobrze płatnej w społeczeństwie jest ograniczony. Statystyki mówią, że przybywa nam bezrobotnych magistrów, a Kuźnia Trzyniec ciągle pyta o mechaników - a jest to zawód niemodny dzisiaj.
 
 
Jak zaznacza dyrektor Szweda, młodzi ludzie uzyskują pracę zanim jeszcze opuszczą mury szkoły, to świadczy o zapotrzebowaniu rynku na dobrych fachowców. Nasza szkoła się rozwija i patrzę na ten rok optymistycznie - dodaje Szweda. Ostatni remont dachu i kolejne zapowiedziany przez starostwo prace związane z termomodernizacją, pozwalają myśleć dobrze o szkole.
A dodatkowo, dobra wiadomość dla szkoły i uczniów jest taka, że od tego roku uruchomiona jest nowa klasa szkoły policealnej, w kierunku technika usług kosmetycznych.
 
Ale radosne „witaj szkoło” przysłaniają statystyki. Bardzo duży spadek uczniów w szkołach przekłada się na likwidację oddziałów w szkołach. Tylko w tym roku w porównaniu z poprzednim, jest ich mniej o 21. Jest się czym martwić, bo ta tendencja w ostatnich latach niestety się utrzymuje. Z badań demograficznych cieszyńskiego wydziału edukacji wynika, że za rok do szkól trafi o kolejne 300 uczniów mniej. To kolejne oddziały i etaty nauczycielskie, które ulegną likwidacji.
 
Dobra informacja, przynajmniej według zapewnień przewoźników jest taka, że po ostatnich problemach z komunikacją, młodzież powinna mieć zapewniony dojazd do szkół - mówi Maria Pindur naczelnik Wydziału Edukacji cieszyńskiego starostwa.
 
 
Nowy rok szkolny to także nowe kursy kwalifikacyjne, które prowadzone będą w Bażanowicach i Międzyświeciu. Wystarczy w tym momencie mieć ukończony ogólniak, a następnie na kursach ukończyć dwie, trzy kwalifikacje i staje się technikiem, mającym pełne uprawnienia do wykonywania zawodu - kończy szefowa edukacji.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją