Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczowianie pójdą, by ochronić się przed pożarem

Tradycyjna pielgrzymka Skoczowian do Bielowicka wyruszy 10 sierpnia o godz. 15.00. 266 raz mieszkańcy Skoczowa przejdą piechotą od kapliczki na Dolnym Borze do Kościoła pw. św. Wawrzyńca w Bielowicku.

Tradycja pieszego pielgrzymowania zrodziła się w 1756 r., kiedy miał miejsce tragiczny w skutkach pożar Skoczowa. Odtąd bielowicki kościół jest celem pielgrzymek mieszkańców miasta na coroczny odpust 10 sierpnia ku czci św. Wawrzyńca patrona ochrony przeciwpożarowej.

10 sierpnia w środę tradycyjna Skoczowska Pielgrzymka do Bielowicka wyruszy od kapliczki na Dolnym Borze  Na miejscu w Kościele pw. Św. Wawrzyńca o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza Święta. - W środę Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika. W tym dniu wyruszy Ślubowana Pielgrzymka do Bielowicka. Zbiórka przy kapliczce na Dolnym Borze o 15:00. Msza św. w Bielowicku o 17:00. Powrót we własnym zakresie. Zapraszamy parafian do udziału w pielgrzymce. Osoby, które nie mogą pójść pieszo niech dojadą samochodami, czy też na rowerach - zachęca ks. prob. Witold Grzomba, Proboszcza Parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.

Tradycja pielgrzymowania do Bielowicka znana była w XVIII wieku. Święty Wawrzyniec strzeże przed pożarami od 266 lat wierzą w to skoczowianie i tradycyjnie pielgrzymują do Bielowicka. Skoczów wielokrotnie płonął. W 1756 r., kiedy miał miejsce tragiczny w skutkach jeden z pożarów miasta, mieszkańcy postanowili pielgrzymką prosić św. Wawrzyńca o ochronę, pielgrzymując do bielowickiego kościoła 10 sierpnia. Ta tradycja dziś po raz 266 kultywowana będzie przez mieszkańców gminy, a w szczególności parafian z kościoła farnego śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-09 20:05:31
AntyklerForte+: Niech pochwalony Ojciec Tadeusz i Maryja Zawsze Dziewica. Umiłowanie bracia i siostry pielgrzymi ze Skoczowa. Jezusa pytał jego uczeń: "Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? [...] Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie." (Mk10; 17-21). Tak te wasze spacery Skoczów przed pożarem ochronią, jak obrazek świętego Krzysztofa kierowcę przed fotoradarem albo alkomatem. Ale wy o tym dobrze wiecie i po prostu przy pięknej pogodzie na spacer się wybieracie, a to godne i sprawiedliwe jest, słuszne i zbawienne. A przede wszystkim zdrowiu waszemu służyć będzie. Zaś ta gadka o sprzedawaniu i rozdawaniu ubogim... śmiechu warte, nieprawdaż? Bóg zapłać za uwagę, z Panem Bogiem, szczęść Boże.
2022-08-09 21:39:00
miriam11: Anty, jak bydziesz sie wyprzedowoł to dej znać może ci pomogym. A i poru biydnych też mogym ci pokozać.
2022-08-10 06:15:52
Ruben: Tradycja, ważna sprawa. Tyle i tylko tyle.
2022-08-10 07:19:09
oxjas1: A moze obajtek tak jak u brygidy gdanskiej kazanie dziekczynne wyglosi ?
2022-08-10 07:20:59
Artur_z_bažin: Może Szwed? Kawulok, po sąsiedzku?
2022-08-10 08:10:53
Artur_z_bažin: Proboszcz najpierw by się zajął cmentarzami skoczowskimi których jest zarządcą, a potem pielgrzymkami. . Skandalem jest pompa na "starym" z której można wydusić jedynie podskórne ścieki z trupimi jadami. Brak wody, o oświetleniu nawet szkoda gadać. Jak nie wie jak się należy opiekować cmentarzami niech zapyta kolegę po fachu z parafii ewangelickiej. Kościoły w złocie, groby księżowskie wypasione przy głównej alei, a owczarnia niech się buja po wyboistych ścieżynkach. Wstyd.
2022-08-10 15:52:24
perpetua: zawsze to lepsze niż starym busem ze starym kierowcą przez lipne biuro przykościelne organizowana wycieczka do cudownej maryjki
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: