Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów - zmiany w przedszkolach

Skoczowscy radni zlikwidowali trzy gminne przedszkola. Uspokajamy, było to koniecznie, by wprowadzić zmiany administracyjne w tych placówkach. Przedszkola nie będą już odrębnymi placówkami, a filiami.
Soczowscy radni zaakceptowali reorganizację w placówkach przedszkolnych. To już taka procedura,że najpierw trzeba placówki zlikwidować, by później przyjąć uchwałę o ich przekształceniu. Jak na razie to uchwała intencyjna – podkreśla Cezary Tomiczek dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie. Oddziały zostają tam gdzie były, z tą samą kadrą, więc dla samych dzieci nic się nie zmienia – dodaje dyrektor.
 
Sprawa dotyczy czterech przedszkoli, które znajdują się w sołectwach gminy Skoczów. Placówka w Wiślicy ma być częścią przedszkola w Ochabach. Będą to oddziały zamiejscowe tego przedszkola. Przedszkole z Kowali podlegać będzie placówce w Pierśćcu. Natomiast przedszkole w Harbutowicach zamierza połączyć się z placówką nr 2 – z ulicy Targowej.
 
Największe zmiany czekają Kiczyce. Powstaje tutaj bowiem zespół szkolno - przedszkolny, pierwszy w gminie Skoczów. Łącząc te dwie placówki przyświeca nam idea, żeby nauczyciele ze szkoły prowadzili także zajęcia w przedszkolu. Pracując w jednym zespole, nauczyciel na przykład plastyki będzie mógł przeprowadzić dodatkowe zajęcia z dziećmi z przedszkola. I to w ramach, albo uzupełnienia etatu, albo w godzinach nadliczbowych. - tłumaczy Tomiczek. W tej chwili było to możliwe, ale nauczyciel musiałby być zatrudniony osobno przez szkołę i osobno przez przedszkole. Teraz uczyć będą w jednym miejscu pracy.
 
 
Po przegłosowaniu uchwał intencyjnych, przygotowujemy teraz dokumentację do podjęcia już faktycznych uchwał o zamiarze przekształcenia. Najprawdopodobniej odbędzie się to na następnej sesji. Jeżeli zostanie to zatwierdzone, to od 1 września 2014 przedszkola będą działały w nowych strukturach. - mówi dyrektor MZO. Jak słyszymy w skoczowskim urzędzie, rodzice dzieci z przedszkola mają otrzymać specjalną informację o tych wszystkich zmianach.
 
Choć, jak podkreśla Tomiczek, oszczędności finansowych po zmianach w oświacie wiele nie będzie, jednak prostsze będzie zarządzanie placówkami. Szczególnie chodzi o sytuacje, kiedy w jednoosobowych oddziałach zachorował nauczyciel. Do tej pory trzeba było zatrudniać osobę z innej placówki, teraz będą po prostu przesunięcia etatów w ramach jednego przedszkola. Nie będzie też zmian kadrowych w związku z reorganizacją.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: