Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów zaprasza na koncerty

Niecodzienny koncert poświęcony wyjątkowej osobie, odbędzie się w skoczowskim kościele pw. świętych apostołów Piotra i Pawła. 7 października, w dniu Benedykt XVI ogłosi św. Hildegardę z Bingen doktorem Kościoła - mistyczki, kompozytorki, lekarki, poetki i dyplomatki z przełomu XI i XII wieku. W tym samym dniu, kiedy odbędą się uroczystości w Rzymie, w mieście pod Kaplicówką, zabrzmi muzyka organowa. Tydzień później w skoczowskiej świątyni kolejne spotkanie z muzyką.
Wykonawcą najbliższego koncertu w skoczowskim kościele pw. świętych apostołów Piotra i Pawła będzie tutejszy organista - Piotr Paszyna, a o postaci niemieckiej opatki benedyktyńskiej opowie organistka, pianistka, teolog i autorka wielu pieśni o tematyce religijnej, Bogumiła-Faustyna Dunikowska.
 
Św. Hildegarda z Bingen była niemiecką opatką benedyktyńską, żyjąca w latach 1098-1179. Urodziła się 16 września 1098 r. w Bermersheim w Hesji. Wychowywała się w opactwie benedyktyńskim w Disibodenbergu. W wieku 15 lat Hildegarda wstąpiła do zakonu. Od młodości doznawała mistycznych wizji. W 1147 założyła klasztor w Rupertsbergu k. Bingen nad Renem. W 1165 r. powołała do istnienia filialny klasztor w Eiblingen k. Rudesheim. Znanych jest wiele jej dzieł z dziedziny religii, medycyny, muzyki, etyki i kosmologii. Zachowało się też ok. 300 jej listów kierowanych m.in. do papieża, do Bernarda z Clairvaux, do cesarza Fryderyka Barbarossy.
 
Hildegarda z Bingen interesowała się również przyrodą, była pierwszą badaczką niemieckiej fauny i flory. Do dziś cieszą się popularnością formułowane przez nią zasady medycyny naturalnej. Obecnie renesans przeżywa też skomponowana przez nią muzyka, wykorzystana w filmie „Wizja” Margarethe von Trotty z 2008 r. Według św. Hildegardy „Bóg jest śpiewakiem, a Boski śpiew leży u podstaw harmonii świata duchowego i materialnego”. Jest autorką ponad 70 pieśni religijnych: antyfon, hymnów, responsoriów, sekwencji. Hildegarda zmarła 17 września 1179 r. w Rupertsbergu k. Bingen. 10 maja br. Benedykt XVI ogłosił, że św. Hildegarda z Bingen może być czczona przez cały Kościół. 7 października na placu św. Piotra w Watykanie papież odprawi Mszę św. na rozpoczęcie zgromadzenia Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji. W czasie liturgii ogłosi św. Jana z Awili i św. Hildegardę z Bingen doktorami Kościoła.
 
Koncert organowy odbędzie się 7 października o godzinie 19.00
 
Drugi koncert w skoczowskim kościele świętych apostołów Piotra i Pawła odbędzie się 14 października. W ten dzień przypada XII Dzień Papieski. Stowarzyszenie Musica Sacra zaprasza na wieczorne spotkanie z muzyką. Koncert w wykonaniu zespołu „Proboszczowie” ze skłądem ks. ks. Marek Bandura, ks. Roman Świerkosz, o. Roland Pancerz oraz ks. Wawrzyniec Gut. Gościnnie wystąpi Grzegorz Górkiewicz ze Skaldów. Poczatek występu o godzinie 20.00
 
 
JB
 
Zobacz też:
 
źródło: ox.pl/KAI
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: