Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów stolicą Lawendy?

Przewodniczący Rady Osiedla Górny Bór w Skoczowie Tomasz Pszczółka, a właściwie sołtys, jak woli aby go nazywać – nie lubię tej nazwy, gdyż mieszkańcy mylą mnie z organem spółdzielni mieszkaniowej, gdzie również jest rada, ale nadzorcza i też maja swojego przewodniczącego.. . – kwituje, wpadł na pomysł by w Skoczowie pojawiła się nowa tradycja – Święto Lawendy.

Skoczów jest znany z wielu wydarzeń - przypomnijmy np. Wizytę Papieża czy fabrykę kapeluszy – młode pokolenie już o tym zapomina i tymi tematami za chwilę nie przyciągniemy do miasta młodego pokolenia wychowanego ze smartfonem w ręce. Miasto aby było atrakcyjne i przyciągnęło do siebie musi zacząć się specjalizować w czymś tak jak dobrze zarządzana fabryka. Produkt również dziś musi być atrakcyjny. Święto miasta w postaci „dni miasta”, tak naprawdę znajdziemy w każdej miejscowości – stwierdza Tomasz Pszczółka.

Stąd pomysł „miejskiego sołtysa” by w Skoczowie odbyło się Święto Lawendy, którego prawdopodobnie nie ma w naszym ani ościennych województwach. –Owszem są plantacje, ale są one prywatne. Nasza jest plantacją mieszkańców w całości przez nich ufundowaną. Zakupiona ze środków Rady Osiedla Górny Bór – informuje Pszczółka i dodaje, że roślina na osiedlu rośnie już drugi rok. - 06.07 odbyły się pierwsze żniwa lawendowe (kolejne odbędą się 12 lipca - przyp.red). Sami mieszkańcy obcinali kwiatostany celem pozyskania suszu, który następnie trafi do woreczków albo przystroi w formie bukietów mieszkania. Te żniwa to etap przygotowywania się do Święta Lawendy, na które już teraz zapraszamy, a odbędzie się 2 września tego roku na skoczowskim molo – zachęca sołtys.

To nie wszystkie plany Tomasza Pszczółki #skoczowskiemolo GórnyBÓR to koncepcja szersza niż tylko lawenda, to projekt nasadzeń ogrodu sensorycznego oddziałującego na słuch i wzrok - oraz najważniejsza dla mnieto projekt budowy całorocznej zamkniętej w budynku tężni solankowej w części budynku nad stawami niewykorzystywanej obecnie przez polski Związek wędkarski - podsumowuje plany przewodniczacy Rady Osiedla. 

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-09 13:52:18
najlepszy: Prężnie działająca osoba !!! Takich nam potrzeba w każdym sołectwie !!! Myślę że zrobi karierę. Może jako burmistrz.
2018-07-09 22:23:54
bronek91: "młode pokolenie już o tym zapomina i tymi tematami za chwilę nie przyciągniemy do miasta młodego pokolenia wychowanego ze smartfonem w ręce. "- cytat - zjawisko zwijania się prowincji jest w Polsce powszechne, najpierw proponują zatrzymać młodych w Polsce a potem pomyślimy o Skoczowie, który póki co przyciąga, ale pokolenia generujące koszty służby zdrowia.... " jak dobrze zarządzana fabryka."- cytat- Pytanie, czy Niemcy potrzebują tego typu towar... Jednak przyznaję, iż sam pomysł jest nawet spoko, jak widać mundurowi mają wystarczająco dużo czasu aby zajmować się działalnością społeczną;) Jednak nie szukałbym analogii przewodniczącego rady osiedla w funkcji sołtysa.... Sołtys to jednoosobowy organ decyzyjny i wykonawczy sołectwa.... przewodniczący to organ wewnętrzny kolegialnej rady.... Panu proponowanemu na kandydata na burmistrza sugerowałbym określenie zakresu kompetencji sołtysa w ramach statutu danej jednostki pomocniczej....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: