Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów - rekordowe wsparcie

34 mln zł trafią do samorządów z województwa śląskiego na dofinansowanie zadań związanych z lokalną infrastrukturą drogową. Część z tych pieniędzy wesprze lokalne działania. W Skoczowie w wysokości aż 5 milionów.

33 inwestycje w województwie śląskim otrzymają dotację w ramach rządowego programu Wsparcia Lokalnej Infrastruktury Drogowej”. Dofinansowanie jest przyznawane samorządom na realizację zadań związanych z budową, przebudową lub remontami dróg gminnych i powiatowych. W skali województwa to 34 miliony na lokalne odcinki dróg.

To są naprawdę duże pieniądze, duże wsparcie dla powiatów i gmin, gdzie wiele inwestycji nie mogłoby być zrealizowanych, gdyby nie to rządowe wsparcie – mówił podczas briefingu prasowego wojewoda śląski Jarosław Wieczorek – Chcielibyśmy, aby rzeczywiście Polska w powiecie i w gminie była zmodernizowana, aby w żaden sposób nie odstawała od tej części aglomeracyjnej. To jest ważne nie tylko dla odpowiedzialnych za inwestycje, ale przede wszystkim to jest bardzo ważne dla mieszkańców – podkreślił wojewoda.

- Wyższy jest poziom dofinansowania dla samorządów niż w dotychczasowym programie – gros biedniejszych samorządów może dostać aż 80% na inwestycje, a samorządy trochę bardziej zamożne – do 60% (…) Atrakcyjny jest również czas realizacji, mianowicie środki z budżetu państwa są dostępne w tym roku, natomiast samo ukończenie inwestycji za środki własne – które zawsze towarzyszą pieniądzom z budżetu państwa – może być realizowane w roku 2019 – wymieniała zalety programu dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej ŚUW Dorota Wójtowicz.

W sumie do wojewody śląskiego wpłynęły 154 wnioski na łączną wartość dofinansowania w wysokości prawie 250 mln zł, co stanowiło kwotę siedmiokrotnie większą niż ta, którą miał do rozdysponowania na ten cel wojewoda. Spośród wszystkich wniosków zostały zatem wybrane 33 inwestycje. Jedną z nich jest przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej z gminną w Skoczowie.

Chodzi o budowę ronda na ul. Mickiewicza, Targowa i Górny Bór, oraz gruntowna przebudowa tej ostatniej ulicy. Wspólna inwestycja powiatu cieszyńskiego i Gminy Skoczów już się toczy. Dwa miesiące temu zamknięto ten fragment miasta, rozpoczęły się prace. Na ten cel pierwotnie gmina i powiat zarezerwowały własne środki. Dalej będą potrzebne, jednak nie w takiej wysokości jak zakładano. Bowiem dzięki decyzji wojewody, inwestycja wsparta zostanie kwotą 5 milionów złotych. To największa dotacja spośród wszystkich gmin, które znalazły się na liście dofinansowania. Zobacz: Skoczów - zamykają skrzyżowanie.

- Inwestycja toczy się zgodnie z harmonogramem, do tej pory pogoda nam sprzyjała. To teren silnie zurbanizowany, oczywiście pojawiają się różne problemy, ale w terenie budowy na bieżąco je rozwiązujemy - mówi Magdalena Kowalska, dyrektor PZDP w Cieszynie. Rondo i remont ul. Górny Bór ma zostać zakończony do połowy listopada 2018 r.

Drugą gminą w powiecie, która została zakwalifikowana do dofinansowania, jest Chybie. Tam zaplanowano przebudowę ulicy Brzozowej. Otrzyma z Budżetu Państwa 370 tys. zł.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: