Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: radny zostanie zwolniony?

Na jutrzejszej (23.10) sesji Rady Miejskiej Skoczowa będzie podejmowana uchwała w sprawie... sytuacji zawodowej jednego z radnych.

Do biura Rady Miejskiej Skoczowa wpłynął wniosek dotyczący jednego z radnych, który zatrudniony jest na czas określony na jednej ze stacji paliw, należącej do przedsiębiorstwa z Żor. Dlaczego jednak o zwolnieniu radnego z pracy ma wypowiadać się samorząd? Cóż, tak wynika z ustawy o samorządzie. - Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu - czytamy we wcześniej wspomnianym wniosku, który można pobrać tutaj (link). 

Radca prawny Kamil Owczarek, który jest jego autorem, przywołuje ponadto jeden z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2008 roku. Potwierdza on, że rada może nie wyrazić zgody na wypowiedzenie umowy o pracę, jeśli decyzja została podjęta przez pracodawcę w oparciu o zdarzenie związane z wykonywaniem funkcji radnego.

Jak jednak wynika z wniosku, zarzuty pracodawcy wobec radnego dotyczą zaniedbywania obowiązków pracowniczych i nieodpowiedniego zachowania wobec innych współpracowników. - Pracodawca wskazuje przede wszystkim, że utracił zaufanie do pracownika. Powyższa okoliczność bezpośrednio związana jest ze sposobem wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych. Pracodawca wskazuje, iż w jego ocenie pracownik wykonuje swoje obowiązki w sposób nienależyty - czytamy w dokumencie.

Co jednak istotne i warte podkreślenia, podjęcie stosownej uchwały przez radę w Skoczowie nie decyduje wprost i bezpośrednio o zwolnieniu z pracy radnego. - Uchwała rady o wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym nie rozstrzyga o tym, że radny ma być zwolniony, a jedynie [...] pozwala na rozwiązanie stosunku pracy z radnym przez pracodawcę - czytamy w przywoływanym wcześniej uzasadnieniu jednego z wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zatem jeśli rada zgodzi się na zwolnienie radnego z pracy, to będzie mógł to uczynić pracodawca. Jeśli nie - decyzję podejmie odpowiedni Sąd Pracy.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-10-22 19:30:38
krzysztof.nn: "Do biura Rady Miejskiej Skoczowa wpłynął wniosek..." - a c z y j wniosek? warto by wiedzieć, autor notatki się nie dowiedział czy może raczej nie uznaje za stosowne z czytelnikami się tą wiedzą podzielić?
2019-10-23 08:10:34
krzysztof.nn: r a d n y to nie tajny agent tajnych służb - c h c e m y i mamy p r a w o wiedzieć kogo ten wniosek dotyczy
2019-10-23 11:01:19
inigo: Radny zwolniony-dlaczego tylko jeden?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: