Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: poświęcone organy zabrzmiały

Po półrocznym okresie montażu zagrały organy zakupione przez skoczowską parafię w kościele w Skoczowie Górnym Borze. W ubiegłą środę (19.03.2024) poświęcił je bp Piotr Greger.

Siedemnastogłosowe organy zostały wybudowane w 1974 roku przez firmę Hugo Mayer dla kościoła w Heuenstein w Niemczech. Służyły tam do lipca 2021 r., do czasu likwidacji świątyni. Instrument został wystawiony na sprzedaż, po czym kupiła go parafia. Montaż w skoczowskim kościele trwał od października ub. r. do marca br.

Podczas środowej Mszy św. sprawowanej w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP, w kościele w Skoczowie-Górnym Borze organy poświęcił bp Piotr Greger, który mówił tak podczas homilii o muzyce i jej związku z wiarą:

- Wzajemny związek wiary i kultury widać najlepiej w fakcie, że nie istnieje wiara nieokreślona kulturowo. Wiara tworzy kulturę i podtrzymuje ją, jest też zdolna do spotkania z różnymi kulturami i wymiany z nimi. Takie zadanie jest wciąż aktualne, zwłaszcza w muzyce, gdzie banalizacja wiary nie jest nową formą inkulturacji, ale zaprzeczeniem jej wartości kulturowej i degradacją do roli towaru pozbawionego wartości – zauważył biskup.

Po Mszy św. prezentacji nowego instrumentu dokonał główny ich budowniczy dr Łukasz Kurpas. Odbył się pierwszy w skoczowskim kościele MB Różańcowej koncert organowy. Na instrumencie zagrali Łukasz Kurpas i Krzysztof Walczak. Partie mezzosopranowe zaśpiewała Victoria Lerche-Kurpas.

Proboszcz ks. Zbigniew Macura podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do instalacji organów w kościele, w szczególności parafianom.

 

Ng/mat.pras [ Kuria Bielsko-Żywiecka]

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-03-21 11:42:05
Anonimus: I będzie ich obsługiwał ten sam "wyjec"? Jeżeli tak to szkoda było zachodu. Współczuję wiernym.
2024-03-21 23:16:50
AntyklerForte+: Jak dobrze poświęcone to po likwidacji kościoła będą miały większą wartość na rynku wtórnym.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: