Skoczów: kiedyś i dziś. Część 4/16
Karol Guńka był wcześniej nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie, działaczem społecznym i partyjnym.
Kierownikiem warsztatu został Henryk Jelinek (mistrz ślusarz-mechanik), a nauczycielem zawodu - Emil Czyż (młody absolwent gimnazjum technicznego). Wszyscy stanęli przed trudnym zadaniem uruchomienia produkcji. O pomoc zwrócono się do miejscowych zakładów pracy. Po otrzymaniu potrzebnych imadeł oraz dostarczeniu potrzebnych narzędzi przez uczniów, rozpoczęto pierwszą produkcję.
Równocześnie, w szkole uruchomiono kurs mistrzowski dla pracowników tutejszych zakładów. Zgłosiło się dużo chętnych z różnych zawodów. Po skończeniu kursu każdy musiał wykonać pracę mistrzowską: elektrycy zrobili instalację elektryczną potrzebną do uruchomienia maszyn, stolarze wykonali potrzebne przedmioty z drewna, malarze wymalowali sale, itd. Dla każdego znalazło się do wykonania coś potrzebnego szkole.
Po kilku dniach wytężonej pracy warsztaty były gotowe. W szkole odbyła się też uroczystość uruchomienia pierwszej tokarki, wyremontowanej przez Henryka Jelinka i uczniów. Rozpoczęły się normalne zajęcia praktycznej nauki zawodu. Nawiązano współpracę z tutejszymi zakładami, które złożyły w szkole zamówienia na różne detale, dostarczając materiałów, potrzebnych narzędzi i maszyn. Na podwórzu stanęła kuźnia polowa. Tak powstały pierwsze warsztaty szkolne - bez nakładów finansowych, dzięki ofiarnej pracy nauczycieli, uczniów, robotników i załóg zakładów pracy.
Dalszą część tej oraz innych opowieści z archiwum dziejów Skoczowa, możecie odnaleźć w naszej OX-owej Skarbnicy - http://skarbnica.ox.pl.
Obecnie w budynku mieści się siedziba Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie.
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.