Skoczów: kiedyś i dziś. Część 4/15
Mało kto wie, że kolebka skoczowskiego szkolnictwa mieściła się tuż obok kościoła farnego, przy ulicy Wałowej, w parterowej chałupie. O jej istnieniu świadczą sprawozdania z lat 1652, 1679, 1687, sporządzonych przez biskupich wizytatorów. Z jednego z tych sprawozdań wynika, że szkoła posiadała dwa ogrzewane pomieszczenia, a jej "rektor", pełniący równocześnie obowiązki organisty, pobierał rocznie 16 talarów. Poziom nauczania nie był tu zbyt wysoki, skoro w większości sprawozdań z innych szkół wyraźnie zaznaczano, że nauczyciel "umie czytać i pisać", a formuły tej brakło w protokole ze Skoczowa.
Zdjęcie Leona Pary pochodzi z 1957 roku. Proboszczem kościoła był wtedy ks. kanonik Augustyn Pohla. W historii skoczowskiego kościoła zapisał się dzięki przeprowadzeniu remontu dachu, wieży oraz wnętrza kościoła, które zostały uszkodzone w trakcie działań wojennych.
Tradycja głosi, że kościół św. ap. Piotra i Pawła powstał w XII w. Ciekawostką jest fakt, że miejsce to aż cztery razy zostało dotknięte przez pożar, który niszczył budynki świątyni. Barokowo-klasycystyczna podstawa obecnego wyglądu kościoła powstała w 1762 roku. Już wtedy był on najokazalszy na całym Śląsku Cieszyńskim.
W ostatnich latach wykonano wiele prac remontowych. Największe z nich miały miejsce w 2002 roku, kiedy m.in. odwodniono fundamenty oraz wieżę kościoła (wewnątrz i z zewnątrz).
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Czy macie jakieś ciekawe wspomnienia związane z tym miejscem? Czekamy na nie w Waszych komentarzach.
Wasze zdjęcie też ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli macie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed 30 i więcej lat) zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją co przedstawia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu" oddamy je Państwu.
WSZYSTKIE ODCINKI Z SERII: SKOCZÓW KIEDYŚ I DZIŚ
PD/red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.